Alprazolam İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Alprazolam ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Alprazolam ilaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Alprazolam neyi tedavi eder?

Alprazolam

Alprazolam

Alprazolam anksiyete ve panik bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Sakinleştirici bir etki yaratmak için beyin ve sinirler (merkezi sinir sistemi) üzerinde hareket eden benzodiazepinler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Vücuttaki belirli bir doğal kimyasalın (GABA) etkilerini artırarak çalışır.

Alprazolam oral nasıl kullanılır?

Alprazolam almaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınızın verdiği İlaç Rehberini okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alınız. Dozaj, tıbbi durumunuza, yaşınıza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. İlaç iyi çalışmaya başlayana kadar dozunuz kademeli olarak artırılabilir. Yan etki riskini azaltmak için doktorunuzun talimatlarını yakından takip edin.

Birçok kişiye yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (aşırı uyuşturucu/alkol kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği şekilde alın. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Advertisement

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında da işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmayı bırakırsa doktorunuzla konuşun. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, tükürük üretiminde artış veya cinsel dürtü/yetenekte değişiklik meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Baş dönmesini ve baş dönmesini en aza indirmek için, oturur veya yatar pozisyondan kalkarken yavaşça kalkın.

Bu ilacın, doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermesi nedeniyle reçete edildiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bu beklenmedik ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: zihinsel/ruh hali değişiklikleri (halüsinasyonlar, intihar düşünceleri gibi), konuşma güçlüğü, koordinasyon kaybı, yürüme güçlüğü, hafıza sorunları.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa hemen tıbbi yardım alın: gözlerde veya deride sararma, nöbetler.

Advertisement

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun herhangi bir belirtisini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı/şişme (özellikle yüz/dil/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada zorluk.

Önlemler

Alprazolam almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya diğer benzodiazepinlere (diazepam, lorazepam gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle şiddetli akciğer / solunum problemleri (KOAH, uyku apnesi gibi), karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kişisel veya ailede bir madde kullanım bozukluğu öyküsü (aşırı kullanım gibi) söyleyin. uyuşturucu/alkol bağımlılığı veya bağımlılığı), glokom.

Bu ilaç başınızı döndürebilir veya uykulu yapabilir. Alkol başınızın dönmesine veya uykulu olmanıza neden olabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) söyleyin.

Daha yaşlı yetişkinler, bu ilacın yan etkilerine, özellikle koordinasyon kaybı ve uyuşukluğa karşı daha duyarlı olabilir. Bu yan etkiler düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilacı gebeliğin son 3 ayında geç kullanmış olan annelerin bebeklerinde olağandışı uyku hali, beslenme/nefes alma güçlükleri, kas titremesi veya sürekli ağlama gelişebilir. Yeni doğan bebeğinizde herhangi bir olağandışı semptom fark ederseniz, hemen doktora söyleyin.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emzirilen bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge tüm olası ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli/reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kava, sodyum oksibat.

Diğer ilaçlar alprazolamın vücudunuzdan atılmasını etkileyebilir ve bu da alprazolamın çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungaller (itrakonazol, ketokonazol gibi), simetidin, bazı antidepresanlar (fluoksetin, fluvoksamin, nefazodon gibi), HIV tedavisi için ilaçlar (delavirdin, indinavir gibi proteaz inhibitörleri), makrolid antibiyotikler (eritromisin gibi), diğerleri arasında rifamisinler (rifabutin gibi), St. John’s wort, nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (fenitoin gibi).

Advertisement

Bu ilaç aynı zamanda uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alınırsa ciddi yan etki riski (yavaş/sığ nefes alma, şiddetli uyuşukluk/baş dönmesi gibi) artabilir. Opioid ağrı veya öksürük kesiciler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, esrar (esrar), diğer uyku veya endişe ilaçları (diazepam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi).

Tüm ilaçlarınızın (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) üzerindeki etiketleri kontrol edin çünkü bunlar uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebilir. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun. Sigara içmek bu ilacın kandaki düzeylerini düşürür. Sigara içiyorsanız veya yakın zamanda sigarayı bıraktıysanız doktorunuza söyleyiniz.


Leave A Reply