Altun Dağları Nerededir? Altun Dağları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Çin’de Uygur Özerk Bölgesinde yer alan bir sıradağ takımı olan Altun Dağları ile ilgili coğrafi genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Altun Dağları

Altun Dağları Nerededir? Altun Dağları Hakkında Bilgi

Altun Dağ, Wade-Giles yazımında a-erh-chin shan, Pinyin yazımında altun shan, Çin’in Sinkiang Uygur Özerk Bölgesi’nin güneyinde yer alan sıradağ. Yaklaşık 84° doğu boylamında çatallaşan büyük Kunlun Dağlarından ayrılarak güneybatıdan kuzeydoğuya doğru uzanır. Kuzeydeki Tarım Havzası, güneydeki küçük Avagekumu Gölü havzası ile Qaidam (Saydam) Havzasının güneyindeki iç akaçlama alanları arasındaki sınırı oluşturur.

Altun Dağ üç bölüme ayrılır. Kunlun’u çevreleyen güneybatı bölümü son derece engebeli ve çapraşık bir yapıdadır. Bazı dizi ve dorukları 6.100 m’den yüksektir ve sürekli karla kaplıdır. Oaidam Havzasının batı sınırını oluşturan orta bölümü ise daha alçak ve dardır. Burada ortalama yükseklik yaklaşık 4.000 metredir. Altun Dağ’ın yüksekliği, Nan Dağları ile birleştiği doğu kesiminde yeniden artar. Dorukları 5.000 metreye kadar çıkan bu bölüm, yapısı bakımından daha karmaşıktır. Bir dizi kısa dağ sırasından oluşan bu bölümde sıraların eksenleri, giderek Nan Dağları sisteminin kuzeybatı-güneydoğu doğrultusundaki ana eksenine uyar.

Özellikle orta bölümü son derece kurak olan Altun Dağda çok az akarsu vardır. Batısındaki çeşitli küçük dereler kuzeydeki Taklamakan Çölüne, güneydeki Ayagekumu Gölüne ve Oaidam Havzasının batısına doğru akar. Sıradağların doğu ucunda yer alan Dangjin Geçidinden (shankou), Sinki-ang’ın doğusunda başlayıp Gansu eyaleti üzerinden Oaidam Havzasına ve Oinghai yönetim bölgesi üzerinden Tibet Özerk Bölgesi’ne ulaşan bir karayolu geçmektedir.

Advertisement

Leave A Reply