Amalgam Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Amalgam nedir, içeriğinde ne bulunur? Amalgam özellikleri, kullanım alanları nelerdir? Amalgam hakkında bilgi.

Amalgam

Amalgam; bir ya da daha çok metalin cıva ile oluşturduğu alaşımdır. Çok miktarda cıva içeren sıvı amalgamların dışındaki bütün amalgamlar kristal yapılıdır. Çok eski çağlardan beri bilinmekte olan amalgamlara ilişkin ilk yazılı bilgilere, Pilinius’un (Yaşlı) 1. yüzyıldan kalan yapıtlarında rastlanmıştır. Dişçilikte, çürük dişlerin dolgusunda, çok az miktarlarda bakır ve çinko içeren bir gümüş kalay amalgamı kullanılır.

Tuzlu suyun cıva katotlu kaplarda elektroliziyle klor ve sodyum hidroksit üretilmesi sırasında sodyum amalgamı oluşur. Bu amalgamın suyla tepkimesi sonucunda hem sodyum hidroksit çözeltisi elde edilir, hem de cıva yenilenir ve yeniden kullanılabilir duruma gelir.

Kimi maden cevherleri, içerdikleri çok ince parçacıklar halindeki gümüş ve altının ayrılması için, cıva ile çalkalanır ve oluşan macun kıvamındaki ya da sıvı amalgamın durulması beklenir. Daha sonra bu amalgamın damıtılmasıyla cıva geri kazanılırken, değerli madenler de artık olarak ayrılır.

Doğada gümüş, altın ve palladyum amalgamlarının varlığı bilinmektedir. Almanya’ daki Moschellandsberg’de, İsveç’teki Sala’ da ve Fransa’daki Isere’de bulunan moşelandberjit, gümüş amalgamıdır. ABD’nin California eyaletinde, Kolombiya’da ve Borneo’da altın amalgamı; Guyana’daki Potaro Irmağının elmas yıkama sularında da palladyum amalgamı olan potarit bulunur.

Advertisement

Leave A Reply