Amerika Batı Virginia Eyaleti Nerededir? Konumu Tarihi Ekonomisi Yapısı

0
Advertisement
Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Batı Virginia Eyaleti’nin coğrafi konumu, özellikleri, iklimi, ekonomisi, önemli yerleri ve tarihi hakkında bilgi.
Batı Virginia

Kaynak: commons.wikimedia.org

Batı Virginia;

  • Yüzölçümü: 62.629 km2.
  • Başlıca kentler: Charleston (merkez), Huntington, Wheeling, Parkersburg.

Amerika Birleşik devletleri’nin 35. eyaletidir. ABD’nin ortadoğu eyaletlerindendir. Kuzeyden Ohio, Pennsylvania, doğu ve güneyden Virginia, batıdan Kentucky eyaletleriyle çevrilidir.

Eyalet toprakları dalgalı düzlüklerle kaplı, taşlık ve kayalık yapıdadır. Allegheny Yaylası, eyalet topraklarının büyük bölümünü kaplar. Appalaş Dağları’nın bir bölümünü oluşturan doğu Panhandle’de, yükselti oldukça düşüktür. En yüksek nokta doğuda Spruce Knob’tır (1.481 m) Irmaklar açısından zengindir. Ohio, Tuğ Fork, Big Sandy, New Kanawha, Little Knawha, Cheat ve Monogahela, vb iklim karasaldır, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Doğuda 1.500 mm olan yıllık yağış tutarı batıda 700 mm’ye düşer. Tarım ırmak boylarında, vadi tabanlarında, Virginia Vadisi’nin kuzey bölümünde yoğunlaşır. Yem bitkileri, elma, mısır, tütün, buğday, patates temel ürünlerdir. Sığır ve koyun yetiştirilir. Süt ve süt ürünleri pazarlanır. Yüzölçümünün % 60’ı ormanlarla kaplıdır. Zengin kömür ve doğal gaz yatakları içerir.

Çimento, tuz, petrol öteki önemli yeraltı kaynaklarıdır. Başlıca endüstri dalları makine, çelik, kimya, dokuma ve camdır. Doğal güzellikleri, ulusal park ve tarihsel değerleri, çok sayıda turist çeker, Morgantown’daki Batı Virginia Üniversitesi’nin (1868), yanı sıra, 12 yükseköğretim kurumu vardır. Eğitime koşut, sağlık (66 hastane) hizmetleri ileri düzeydedir. Nüfusun % 96’sını Beyazlar, % 3’ünü Zenciler, % l’ini Kızılderili ve Asya kökenliler oluşturur. Halkın hemen tümü Hristiyandır.

Batı Virginia

Kaynak: commons.wikimedia.org

Tarih

Batı Virginia’daki ilk yerleşimler, 1730’da, Alman aileleri tarafından Potomac Irmağı kıyısında adıyla kuruldu. Mecklenburgh 1754-1763 arasında Fransızlar ile Kızılderililer arasında uzun süren savaşlar oldu. Lousiana Antlaşması (1803) ve Mississippi Irmağı’nın ulaşıma açılması, nüfus artışını ve ekonomik gelişimi hızlandırdı. İç Savaş (1861-1865) sırasında, Birlik (Kuzey) yanında yer alması nedeniyle, ayrı bir eyaletin kurulması gündeme geldi. 24 Ocak 1861’de yapılan halkoylaması sonucu ayrı eyalet kurulması görüşü benimsedi. Başkan Abraham Lincoln, yeni eyaletin kuruluşunu duyurdu (20 Temmuz 1863). 1885’te, başkent, bir süre Wheeling ve Charleston kentleri arasında el değiştirdi daha sonra Charleston kesin başkent konumu kazandı.

19. yüzyılın ikinci yarısında, doğal kaynaklara, Güneyden gelen Zenci ve Kuzeyden gelen göçmen işgücüne dayalı endüstri ve ticarette hızlı bir gelişme gözlendi. Bazı değişiklikler 1872 Anayasası’nın yürürlükte olduğu eyalette, parlamento, dört yıl için genel oyla seçilen 34 üyeli Senato ve iki yıl için genel oyla seçilen 100 üyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Seçmen yaşı 18’dir. Eyalet, Federal Kongre’de, 4 temsilci, 2 senatörle temsil edilir.

Advertisement

Leave A Reply