Amok Koşucusu Kitap Özeti Konusu Hakkında Bilgi, Stefan Zweig

0
Advertisement

Stefan Zweig’in Amok Koşucusu isimli kitabının konusu endir? Amok Koşucusu kitap özeti, karakterler hakkında bilgi.

Amok Koşucusu

Amok Koşucusu, Avusturyalı yazar Stefan Zweig’in bir romanıdır. İlk olarak 1922’de Neue Freie Presse gazetesinde basılan Amok Koşucusu, kısa bir süre sonra Amok: Bir Tutkunun Romanları adlı roman koleksiyonunda yer aldı. Zweig, Sigmund Freud’un çalışmasından etkilendiğinden, Amok açık psikanalitik unsurlar içerir. Kahramanın profesyonel ve özel hayatını feda etmesine ve sonunda intihar etmesine yol açan aşırı bir saplantıyla ilgilenir.

Amok koşucusu

Kitabın Özeti;

İsimsiz birinci şahıs anlatıcı, 1912’de okyanus gemisi Okyanusya’da Hindistan’dan Avrupa’ya seyahat eder. Bir gece, güvertede bir yürüyüş sırasında, gemide herhangi bir sosyal temastan kaçınan, rahatsız ve korkmuş bir adamla tanışır. Ertesi gece anlatıcı bu adamla tekrar karşılaşır. İlk başta gözünü korkutsa da, adam kısa süre sonra anlatıcıya güvenmeye başlar ve ona hikayesini anlatır.

Leipzigli bir doktor, küçük ve ücra bir köyde doktorluk yapmak için yedi yıl önce Endonezya’ya taşınmıştır. Bir süre sonra, yalnızlık onu giderek daha çok üzer ve kendisini “ağında bir örümcek gibi, aylardır hareketsiz” hisseder. Bir gün, beyaz bir kadın, “yılların ilk kez gördüğü beyaz kadını” beklenmedik bir şekilde ortaya çıkıyor ve kibirli ve mesafeli doğasıyla onu büyüler – O kadında var olan hürmetli ve itaatkar yerli kadınlarda hiç deneyimlemediği bir şeydir. Konuşmaları sırasında, bu kadının, Hollandalı bir tüccarın karısı, İngiliz bir kadın olduğu ve gizli bir kürtaj için büyük miktarda para ödemeye razı olduğu anlaşılır. Kadın doktora bunun için gelmiştir.

Ancak ani bir tutkuya kapılan doktor parayı istemez. Bunun yerine, kürtajı kendisinin yapacağını ancak mesai saatleri dışında onu tekrar ziyaret etmesini söyler. Kadın reddeder ve öfkeyle terk eder. Saplantı, doktoru gittikçe daha fazla ele geçirir: cinayete meyilli bir manyak gibi, kadını evine kadar takip eder, onu korkutur ve onu daha da uzaklaştırır. Kadın hamileliğinin meydana çıkmasını istemediği için, sonunda yerli bir şifacıya gider. Prosedür başarısız olur ve kadın acı içinde ölür.

Advertisement
Gerçekleri Saklamak

Ölüm sancılarında, ne kocasının ne de başka birinin ölüm nedeni hakkındaki gerçeği öğrenmemesini sağlamak için doktorun mümkün olan her şeyi yapmaya söz vermesini sağlar. O andan itibaren, doktor kadının son arzusunu yerine getirme konusunda takıntılıdır. Sahte bir ölüm belgesi verir. Kocası bu muamma ölümden şüphelenir ve cesedi otopsi incelemesi için gemiyle Avrupa’ya göndermeye karar verir. Ölen kadının kocası onu Okyanusya kruvazörüyle Avrupa’ya transfer ettiğinde, doktor da aynı gemide Endonezya’dan ayrılır – kariyerini ve emekli maaşını feda eder. Her ne pahasına olursa olsun onun ölüm nedeni hakkında daha fazla soruşturma yapılmasını önlemek istiyordur. Gemide, diğer tüm yolculardan saklanıyor ve kadının kocasıyla karşılaşmamak için kamarasını sadece geceleri terk eder.

Anlatıcı doktora yardım etmeyi teklif ettiğinde, doktor teklifi geri çevirir ve bir daha asla haber alınmayacak şekilde ortadan kaybolur. Anlatıcı, ancak Napoli’ye vardığında, kargo tahliye edilirken meydana gelen gizemli bir kazayı öğrenir: Bir tabut kaçırılmaya çalışılırken denizin dibine çakılmış, tabutla beraber çalan da denize düşmüştür. Şüphesiz bu tabutla beraber denizin dibine düşen adam doktordur. Ne doktor ne de tabut kurtarılabilmiştir.


Leave A Reply