Anadolu’da Akdağ İsimli Yerlerin Listesi

0
Advertisement

Anadolu’nun çeşitli muhtelif noktalarında yer alan Akdağ isimli tepe, dağa v.b. noktaların tam listesinin yer aldığı sayfamız.

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde bulunan birçok dağ ve tepelere Akdağ adı verilir. Bunlar şöyle sıralanabilir.

1 — Güney Anadolu bölgesinde, Antalya Körfezinin batısında, Teke yarımadasındaki Akdağ (3.086 m.)

2 — Ege bölgesinde, Büyük Menderes nehrinin yukarısında ve Çivril’in doğusunda bir dağ topluluğudur. İki tepesi vardır (2.449 m. ve 2.345 m.) Karaçam, ardıç ve meşe ormanları ile örtülüdür.

3 — Ege bölgesinde, Büyük Menderes nehrinin güneyindeki Denizli sıradağlarındadır (2198 m.)

4 — Güney Anadolu ile İç Anadolu’nun birleştikleri göller bölgesindedir. Isparta’nın güneyinde, Isparta şehri ile Ağlasun kasabası arasında yükselir.

Advertisement

5 — İç Anadolu’da Afyon ilinin Dinar kasabasının 4 kilometre güneyindedir. En yüksek noktası Aydoğmuş tepesidir (2.276 m.).

6 — Ege bölgesinde, Karaburun yarımadasını meydana getiren dağ topluluğu içindedir. Çevrenin en yüksek dağıdır (1.212 m.).

7 — Göller havzasında, Eğridir ve Beyşehir gölleri arasındadır. Adrir sıradağları içindedir (1.900 m.)

8 — Doğu Anadolu bölgesinde, Erzincan’ın 30 kilometre güneyindedir. Erzincan ovasını Kuzey’den çeviren yüksek Sdağlardandır (2.710 m.).

9 — Güney Anadolu bölgesinde, Antalya Körfezi ile Beyşehir arasına düşen ve Orta Torosların yaylalarından biridir. En yüksek noktası Barçın tepesidir (2.771 m.).

10 — Güney Anadolu bölgesinde, Orta Toroslarda, Elmalı kasabasının 40 kilometre kuzey-batısındadır (3024 m.) Dağ sporlarına elverişlidir.

Advertisement

11 — Güney Anadolu bölgesinde, Ulukışla ile Karaisalı arasında ve Pozantı kasabasının hemen doğusundadır (2.471 m.). Vadileri derin, yamaçları sarp ve ormanlıktır.

12 — Doğu Anadolu bölgesinde, Malatya şehrinin 35 km. güneyinde Malatya Dağları topluluğundadır (2551 m.).

13 — Doğu Anadolu bölgesinde, Aras vadisi kuzeyindeki Gülübağdat Dağlarından ve Oltu sıradağlarındandır (3030 m.). Doğu yönü ormanlıktır.

14 — Doğu Anadolu bölgesinde Ergani kasabasının 32 km. batısında Ergani sıradağlarındandır (2550 m.).

15 — İç Anadolu bölgesinde, Kayseri ile Sivas arasındadır. Hınzır Dağı topluluğunun bir parçasıdır (2625 m.) Doğu yamaçları çok dik, tepesi yuvarlaktır.

16 — İç Anadolu bölgesinde, Sivas şehri ile Akdağmadeni kasabası arasındadır (2137 m.) Türkiye’nin meşhur çağlayanlarından Sızır (Sırız) Çağlayanı buradadır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply