Anders Celsius Kimdir

0
Advertisement

Anders Celsius kimdir? Anders Celsius’un hayatı, çalışmaları ve başarıları hakkında bilgi.

Anders Celsius

Anders Celsius (Olof Arenius tarafından yapılmış portresi)

İsveçli gökbilimcidir. 27 Kasım 1701 yılında Uppsala’da doğmuş yine aynı yerde 25 Nisan 1744 yılında hayata veda etmiştir. Uppsala Üniversitesi’nde profesörken (1730) Paris’e giderek (1732) Yer yuvarlağının biçiminin belirlenmesi üzerine de çalıştı. Kuzeydeki tan olayını (aurora borealis) açıklayabilmek için yaptığı 300’den fazla gözlemin sonuçlarını 1733’te yayımladı.

1736 yılında Maupertis tarafından kurulan ekibe dahil olarak dünyanın kutuplardan basık olduğu teorisini kanıtlamak için yapılan çalışmalara katılarak İsveç’in kuzeyinde yer alan Tornia’ya gitmiştir. Meridyenlerin ölçümleri konusunda yaptığı çalışmalarla Newton’un bu savını ispatlamada büyük katkıları bulunmuştur.

1740 yılında ise Uppsala Gözlemevini kurarak fotometrik yöntemleri kullanarak Jüpiter gezegeninin uydularında ki ışık şiddetin ve değişimlerini inceledi.

1742’de adıyla anılan bir termometre geliştirerek fiziğe de katkıda bulundu. Santigrad (ondalık derece) sistemi de denilen bu yöntemde Celsius, suyun kaynama noktasını 0 (sıfır) ve donma noktasını da 100 kabul ederek bu dereceler arasındaki sıcaklık farkının 1/100’ünü, 1 derece olarak tanımladı. Ancak bu yöntem, ölümünden birkaç yıl sonra öğrencisi Martin Stromer tarafından tersine çevrilerek günümüzdeki biçimine 1 derecesine 1 Celsius derecesi (1°C) ya da 1 santigrad adı verildi.

Aşağıda İsveç’te Anders Celsius adına basılan pulları görüntüleri yer almaktadır.

Advertisement

anders-celsius-pul


Yorum yapılmamış

Leave A Reply