André Malraux Kimdir? Fransız Yazar ve Siyaset Adamının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

André Malraux kimdir? Fransız bir yazar olan André Malraux hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

André Malraux; Fransız yazarı, siyaset adamıdır (Paris 1901-ay.y. 1976). Yükseköğrenimini Doğu Dilleri Okulu’nda bitirdi. Kamboçya’daki bir araştırı ve kazı kuruluna gönüllü olarak katıldı, arkeolojiye duyduğu ilginin yanı sarı Uzakdoğuya merakla bağlanan kişiliğini yerinde gözlemlerle besledi. Kanton’da İsyan (Les Conquérants) romanı oldu (1928).

André Malraux

André Malraux

Bu eseriyle geniş okur yığınlarına ulaştı. Batılı emperyalistlere karşı direnen Çin milliyetçilerini çok etkili bir ustalıkla anlattı. Çinhindi’nde geçen Büyük Yol (La Voie Royale) 1930 romanından sonra adını bütün dünyaya duyuran ve o yılın Goncourt Ödülü’nü kazanan İnsanlığın Hali (La Gandition Humaine) çıktı (1933). Çin komünistlerinin, kendilerine ansızın karşı çıkan Çan Kay Şek’e karşı zorunlu direnişlerini ve acı yenilgilerini konu edinen eser, tarihsel bir gerçeğe dayandığı gibi çok canlı roman kişileriyle (Çen, Katof, Kyo) etkili bir anlatı ürünüdür.

İspanya İç Savaşı’nda gönüllü olarak cumhuriyetçilerin yanında yer aldı, hava güçlerini örgütledi ve komuta etti, filme çekilmesine de katkıda bulunduğu (1939) ünlü romanı Umut (l’Espoir) bu gözlemlerinden doğdu (1937). Bu savaşta bir tank birliğine komuta ederken yaralandı tutsak düştüyse de alınanların elinden kaçmayı başardı (1940), “Albay Breger” takma adıyla Fransız direnişçilerinin bir kesimine komuta etti. Alsace Loraine tugayına komuta ederek Fransa’nın kurtuluşunda ve Almanya’nın ele geçirilişinde bulundu; geçici hükümetin haber alma bakanı oldu (1945-1946).

Ertesi yıl General de Gaulle‘ün kurduğu Fransız Halk Topluluğu’nun genel sekreterliğini üstlendi, yeni görev ve sorumlulukları kendisini başka yönlere çektiği için romandan uzaklaştı, daha çok sanat tarihine yönelik eserler üretti; Psychologie de l’Art (Sanatın Psikolojisi) 1947, 3 cilt. İnsan uygarlığının özellikle sanat alanındaki büyük toplamından etkilenerek istediği diziyi sürdürdü: Museé imaginaire de la Sculpture Mondiale (Dünya Heykelciliğinin Düşsel Müzesi) 1952-1954; Métamorphose des Dieux (Tanrıların Değişimi) 1957.

General de Gaulle iş başına geçince kültür bakanlığına geçerek sorumluluklar aldı (1958-1970), tiyatro sanatını destekledi, bölge tiyatrolarını kurarak etkin oldu, yazarlığının ürünleri de sürdü.

Advertisement
André Malraux

André Malraux

André Malraux Tarafından Söylenmiş Sözler
  1. İnsan, sandığı gibi değildir; gizlediği şeydir.
  2. Genellikle başarılı bir insan ve başarısızlık arasındaki fark, kişinin daha iyi yetenekleri veya fikirleri değil, kişinin fikirlerine bahis yapmak, hesaplanmış bir risk almak ve harekete geçmek için sahip olduğu cesarettir.
  3. Düşmanlarımla tartışmıyorum; Çocuklarına açıklarım.
  4. Hiç kimse kendi yalnızlığına katlanamaz.
  5. Sanat, kitabı duvarları olmayan bir müzedir.
  6. Zihin bir ulus fikrini sağlar, ama bu fikre duygusal gücü veren şey bir hayaller topluluğudur.
  7. Büyük gizem, madde bolluğu ile yıldızların bolluğu arasında buraya rastgele atılmış olmamız değil; hapishanemizden, kendi benliğimizden, kendi hiçliğimizi inkâr edecek kadar güçlü görüntüler çizmemizdir.
  8. Sanat yapamıyorsanız, hayatınızı bir sanat eseri yapın.


Leave A Reply