Anneler Günü İle İlgili Yazı

0
Advertisement

Annelerin ve anneler gününün önemini anlatan iki adet güzel ve duygulu yazı. Annelerimiz neden değerlidir, hakkında şiir ve yazılar.

Anneler Günü İle İlgili Yazı

Anneler Günü İle İlgili Yazılar

Yazı – 1

“Ana başta taç imiş
Her derde ilâç imiş
Bir evlât pir olsa da
Anaya muhtaç imiş”

Bugün anlamlı, kapsamlı bir gün. Doğanın en gizemli olayı, “doğum”la başlayan ilk tanışılan kişidir anne. Onun sevgisi, bakımı, dokunmaya kıyamayan elleri, ninnileri, gülücükleri ile büyür çocuk. Ve onunla birlikte annenin yükümlülükleri de artar, büyür. Çocuğuna “ana dilini” toplumsal yaşama ayak uydurması için ilk bilgileri, davranış biçimlerini öğreten komple bir “okul”dur anne.

0-7 yaş arası “okul öncesi” dönemin öğretmenidir anne. İşte bu dönem süresince insanların aldığı kültür, tüm yaşamını etkiler.

“Anne”nin önemini kelimelerle anlatmak, hayatımızdaki yerini tam ifade edebilmek çok ama çok güçtür.

Advertisement

İnsan kaç yaşına gelirse gelsin “anne”nin sıcaklığını hisseder. Onun yerini hiç kimse dolduramaz. Bir derdimiz olduğunda bize destek olan, sevinci, kederi bizimle paylaşan en yakın kişidir anne.

Ünlü şairlerimizden Necip Fazıl KISAKÜREK ise, annenin hayatımızdaki önemini şu dizelerle dile getiriyor.

Bir zincir istiyorum, hırsımı bağlayacak
Bir yangın istiyorum, ruhumu dağlayacak
Bir ana istiyorum, başımda ağlayacak”

Bütün bunlara karşılık ne bekler anneler çocuklarından? Sadece ve sadece “duygusal karşılıklar.” Çocuklarının saygılı, sevecen, uyumlu, aileye ve topluma yararlı insanlar olmasını arzu ederler. Şair Melih ÖZER “Anneler Günü” ile ilgili duygularını şöyle dile getirmiştir:

Bugün ANNELER GÜNÜ, bizlere kutlu olsun
Ana hakkı ödenmez eğilelim önünde,
Ellerini öpelim, anneler kutlu olsun
Saygı, sevgi sunalım ANNELER GÜNÜ’nde.

Sevgi, nurlu yüzünde; şiir gibi okunur.
Tükenmez hazinedir ölçülemez değeri,
Güzellikler ruhunun gergefinde dokunur,
Annelerin her zaman başımızdadır yeri.

Advertisement

Dünyaca benimsenen “Anneler Günü”nde annelere gösterilmesi gereken sürekli sevgi ve saygının, her yıl mayıs ayının ikinci pazarında daha bir güçlü vurgulanışı, anımsanışıdır.

“ANNELER GÜNÜ” tüm anne ve evlâtlara kutlu olsun.

Yazı – 2

ANNELER GÜNÜ
“Mayıs ayının 2. pazar günü”

Her insanın bir annesi vardır. Annemiz bizi dokuz ay karnında taşır. Kendi kanıyla, canıyla bizi besler, doğurur. Doğumumuz tüm ailemizi, en çok da annemizi sevindirir, mutlu eder. Annelerin çocuk sahibi olunca duydukları sevinç, sevinçlerin en büyüğüdür.

Bizi doğuran annemiz; bizi sütüyle besler, üzerimizi temizler, yıkar, giydirir, yedirir, içirir, büyütür. Hastalanınca önlemler alır. Gece uyumaz, gündüz dinlenmez bize bakar. Bizim sevincimiz onun sevincini bin kat artırır; gözyaşlarımız onun yüreğini yakar, kavurur. Gülücüklerimizle coşar, ilk sözcüklerimizle sevinçten kanatlanır. Elimizden tutar, yürümeyi öğretir. Yemek yemeyi, temizliği, giyinmeyi, sevmeyi, saymayı öğretir. Okula başlayıp okumayı yazmayı öğrendiğimizde ayrı bir sevinç, büyük bir mutluluk duyar.

Annemiz bizi zararlı davranışlardan korur, iyi alışkanlıklar kazandırır. Arkadaşlarımıza karşı nasıl davranmamız gerektiğini öğretir. Bir iş, bir meslek sahibi olmamız, mutlu bir aile yuvası kurmamız annemizin sevincini daha da artırır.

Bize bunca hizmetler veren, kol kanat geren annelerimizin üzerimizdeki hakkı ödenmeyecek kadar çoktur. Onları üzmemek, “Of!” dedirtmemek bizim görevimizdir. Onları sadece Anneler Günü’nde değil, her zaman, her yerde, her yaşta saymalı, sevmeli, mutlu etmeye çalışmalıyız, insan olana yakışan da; kendisinin var olmasını, yaşamasını, adam olmasını, bitip tükenmeyen çabalarla sağlayan annesine sevgi göstermektir.

Annemizi gereksiz isteklerimizle üzmeyelim. Onlara ev işlerinde yardımcı olalım. Tertipli, düzenli, temiz, çalışkan olalım. Okuldaki başarılarımızla annemizi sevindirelim.

Anneler günü Amerika Birleşik Devletleri’nde 1908 yılından bu yana kutlanmaktadır. Türkiye’de Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmaktadır.

Anneler Gününün Tarihçesi

Amerika’nın Filedelfiya kentinde doğan Jravis adlı bir kız, 1906 yılında canı kadar sevdiği annesini, anne sevgisine doyamadan yitirmiştir. Annesini kaybetmek onu çok üzmüş, dünyası kararmıştır. Bu acıyı başkalarıyla paylaşmak istemiş, günlerce gözyaşı dökmüştür. Annesini bir türlü unutamayan bu duygulu kız, arkadaşlarını yılda bir günü anneler günü, anneler bayramı olarak kutlama gereğine inandırmış. Yetkililer bu görüşü beğenmişler, ona yardımcı olmuşlar, ABD’de Anneler Günü kutlanmaya başlanmıştır. Zamanla diğer ülkelerde ve Türkiye’de Anneler Günü coşkuyla kutlanmaya başlanmıştır. Anneler Gününde “Yılın Annesi” seçilir. Anneler Günü’nün simgesi beyaz karanfildir. Anneler gününde mağaza vitrinleri süslenir. Biriktirdiğimiz paralarla annelerimize hediyeler alır, sarılır öperiz, onları hoşnut ederiz. Yılın üç yüz altmış beş gününde yerinde ve zamanında annemize sevgimizi, saygımızı gösteririz. Onun bizi kardeşimiz kadar sevdiğine, inanırız. Annesini erken yaşta yitiren arkadaşlarımızı hoşnut ederiz. Ne mutlu bize ki; bizi seven, koruyan güzel annemiz var.

Anneler Günü Kutlu Olsun:

Anneler Günü İle İlgili Kısa Yazı

Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü aileler arasında kutlanan mutlu bir gündür. O gün çocuklar, annelerine bağlılıklarını, sevgilerini göstermek için armağan alırlar. Annelerinin ellerini öperler, annelerini sevdiklerini gösterirler.

Advertisement

Bizi, bütün zorluklara katlanarak, bütün tehlikelere göğüs gererek büyüten, yetiştiren, adam eden, topluma yararlı bir evlat olmamız için çalışan annemizi hiç üzmeyelim. O’na Anneler Günü’nde sevgimizi belirten, ufak da olsa bir armağan alalım. Elini öperek bağlılığımızı, sevgimizi gösterelim. Bu sevgi gösterisini yılda bir gün değil, her zaman yapalım. Onların tek gayesi, bizlerin başarısı ve mutluluğu olduğuna göre, çalışalım, başarılı olalım.

ATASÖZLERİ

Ana gibi yâr olmaz.
Ana hakkı ödenmez.
Ana hakkı, ALLAH hakkı.
Cennet, anaların ayağı altındadır


Yorum yapılmamış

Leave A Reply