Annie Jump Cannon Hayatı

0
Advertisement

Annie Jump Cannon kimdir ve ne yapmıştır? Annie Jump Cannon hayatı, biyografisi, çalışmaları ve astronomiye katkıları hakkında bilgi.

Annie Jump Cannon

Doğumu: 11 Aralık 1863, Dover, Delaware
Ölümü: 13 Nisan 1941 (77 yaşında)
Uyruğu: Amerikan
Çalışmaları: Stellar sınıflandırması
Ödülleri: Henry Draper Madalyası (1931)

Annie Jump Cannon en az 300 değişken yıldız keşfeden, Delaware doğumlu astronomdu. Bunlar zamanla parlaklıklarını veya büyüklüklerini değiştiren yıldızlardır. Bu keşifler, Cannon’u yıldız sınıflandırmasının gelişiminin hayati bir parçası haline getirdi. Ayrıca beş yeni yıldız ve bir çift yıldız keşfetti ve spektral tipi, parlaklığı ve dağılımı arasındaki ilişkiyi göstermek için dörtte bir milyondan fazla yıldız üzerinde analiz yaptı.

Ayrıca, değişken yıldızlara 100.000 referanslık bir bibliyografya hazırladı. 1896’da Harvard Gözlemevi’ne katıldı.

Cannon’ın İlk Yılları

Annie Jump Cannon, Delaware’de doğdu. Wilmington Konferans Akademisi’ne katıldı ve ardından kadınlar için “yedi kız kardeş” kolejlerinden biri olan Wellesley Koleji’ne gitti. Oradayken, duyma yeteneğinin çoğunu kaybetmesine sebep olan kızıl hastalığına yakalandı. Yine de, Wellesley’den mezun oldu ve 1892 güneş tutulması için Avrupa’ya gitti.

Advertisement

Cannon döndüğünde, hem bir kadın olduğu için hem de kısmi sağırlığı nedeniyle zorluklar yaşadı. Sonunda, annesinin ölümünden sonra, Cannon, Wellesley’deki fizik öğretmenine onun için iş imkanı olup olmadığını sordu. Eski profesörü Sarah Whiting, asistanı olarak Cannon’u işe aldı. Cannon, lisansüstü dersleri denetlemeye başladı. Özellikle astronomi dersi konusunda hevesliydi.

Cannon’ın Pickering ile İşbirliği

Cannon, radyan enerjinin ve maddenin nasıl etkileşime girdiği ile ilgilenen bir bilim olan spektroskopiyi inceledi. Görünür ışığın, prizmanın içinden geçtiği zaman bileşen renklerine nasıl ayrılabileceğinin incelenmesiydi. Cannon aynı zamanda yeni ve büyüleyici bir sanat formu olan fotoğrafçılığı da üstlendi. Astronomi ve fizik alanında yüksek lisans dersleri aldı ve Harvard’ın ünlü gözlemevini kullanabilmesi için Radcliffe Koleji’ne girdi. Oradayken, gözlemevinin yönetmeni olan Edward C. Pickering’in dikkatini çekti. Bilgisinden etkilendi ve gözlemevi asistanı olarak işe aldı.

Yıldızları Sınıflandırma

Pickering’in, Pickering’in kadınları ya da Pickering’in Harem’i olarak bilinen, kadın asistanlardan oluşan bir grubu vardı. Yıldızları haritalamak ve Draper Kataloğu olarak adlandırılan şeyi tamamlamak için bu kadınları işe almıştı. Bu kataloğun amacı gökyüzündeki her yıldızı +9’a kadar olan büyüklükte haritalamaktı.

Bu yıldızlar, o zamanlar zor olan spektrumları tarafından sınıflandırılacaktı. Pickering kadınları bu görev için seçti, çünkü erkeklerden daha verimli ve sabırlı olduklarını düşünüyordu ve kadınların daha az ücret karşılığında çalıştığını biliyordu.

Cannon, yıldızların sınıflandırılmasında bir anlaşmazlık ortaya çıktığında, yıldızları, sıcaklıklarına dayanan şimdiki ünlü OBAFGKM sınıflandırması yöntemini yarattı. Cannon, 40 yılı aşkın bir süredir yıldız sınıflandırmasında çalışmalarını sürdürdü ve Harvard’daki William C. Bond Astronomu ismini aldıktan sonra 1941’de öldü. Ayrıca Henry Draper Ödülü ile onurlandırılan tek kadındı.

Advertisement


Leave A Reply