Anoreksi (İştahsızlık) Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

0
Advertisement

Anoreksi (İştahsızlık) neden meydana gelir? İştahsızlığın altında yatan hastalıklar, doğru beslenme ipuçları ve doktora gitmek için doğru zaman nedir?

Anoreksi (İştahsızlık)

Anoreksi genel bir iştah kaybı veya gıdaya olan ilgi kaybıdır. Bazı insanlar “anoreksiya” kelimesini duyduklarında, yeme bozukluğu anoreksiya nervoza düşünürler. Ancak ikisi arasında farklılıklar var.

Anoreksiya nervoza iştah kaybına neden olmaz. Anoreksiya nervoza olan insanlar kilo alımını önlemek için bilerek yiyeceklerden kaçınırlar. İştahsızlık (iştah kaybı) olan insanlar istek dışı olarak gıdaya olan ilgisini kaybederler. İştahsızlık genellikle altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanır.

iştahsız

Kaynak: pixabay.com

İştah kaybının nedenleri

Anoreksiya genellikle tıbbi bir sorunun belirtisi olduğundan, iştahınızda önemli bir azalma fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Teknik olarak herhangi bir tıbbi sorun iştah kaybına neden olabilir.

İştah kaybının yaygın nedenleri aşağıdakileri içerebilir:

Depresyon

Depresyon atakları sırasında, bir kişi gıdaya olan ilgisini kaybedebilir veya yemeyi unutabilir. Bu kilo kaybına ve yetersiz beslenmeye yol açabilir. İştah kaybının gerçek nedeni bilinmemektedir. Bazen depresyonu olan insanlar aşırı yemek yiyebilir.

Advertisement

Kanser

Gelişmiş kanser iştah kaybına neden olabilir, bu nedenle son evre kanserli kişilerin iştah kaybı nadir değildir. Hastalık ilerledikçe, son aşama kanserli bir kişinin vücudu enerjiyi korumaya başlar. Vücutları yiyecekleri ve sıvıları düzgün bir şekilde kullanamadığı için iştahsızlık tipik olarak yaşam sonu yaklaştıkça meydana gelir. Eğer bakıcıysanız, sevilen birinin yemek yememeyi seçmesi veya sadece dondurma ve milkshake gibi sıvıları tercih etmesi durumunda aşırı endişelenmeyin.

Bazı kanser tedavilerinin (radyasyon ve kemoterapi) neden olduğu yan etkiler de iştahı etkileyebilir. Bu tedavileri alan kişiler mide bulantısı, yutma güçlüğü, çiğneme güçlüğü ve ağız yaraları yaşarsa iştahlarını kaybedebilir.

Hepatit C

Hepatit C, enfekte kan ile temas yoluyla kişiden kişiye yayılan bir karaciğer enfeksiyonudır. Bu enfeksiyona hepatit C virüsü neden olur. Tedavi edilmezse karaciğer hasarına neden olabilir. İleri karaciğer hasarı, iştahı etkileyen mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. İştah kaybı yaşarsanız, doktorunuz hepatit C virüsünü kontrol etmek için kan çalışması isteyebilir. Diğer hepatit tipleri de aynı şekilde iştah kaybına neden olabilir.

Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliği olan insanlar genellikle üremi adı verilen bir duruma sahip olurlar, bu da kanda aşırı protein olduğu anlamına gelir. Bu protein normal olarak idrarla atılır, ancak hasarlı böbrekler onu düzgün bir şekilde filtreleyemez. Üremi, böbrek yetmezliği olan kişilerin mide bulantısı hissetmesine ve yemek istememesine neden olabilir. Bazen yemeklerin tadı farklı olur. Bazıları bir zamanlar keyif aldıkları yiyeceklerin artık onlara hitap etmediğini görecektir.

Kalp yetmezliği

Kalp yetmezliği olan kişiler de iştahsızlık yaşayabilir. Bunun nedeni, sindirim sistemine daha az kan akışınızın olması ve sindirim problemlerine neden olmasıdır. Bu yemek yemeyi rahatsız edici ve zahmetli hale getirebilir.

HIV / AIDS

İştah kaybı da HIV / AIDS’in yaygın bir belirtisidir. HIV ve AIDS ile iştah kaybının farklı nedenleri vardır. Her ikisi de ağızda ve dilde ağrılı yaralara neden olabilir. Acı nedeniyle, bazı insanlar yiyecek alımını azaltır veya yemek yeme arzusunu tamamen kaybeder.

Advertisement

AIDS ve HIV’in neden olduğu bulantı da iştahı etkileyebilir. Bulantı, HIV ve AIDS tedavisinde kullanılan bir ilacın yan etkisi de olabilir. Tedaviye başladıktan sonra bulantı veya iştahsızlık hissederseniz doktorunuzla konuşun. Doktorunuz bulantı ile başa çıkmanıza yardımcı olacak ayrı bir ilaç reçete edebilir.

alzheimer

Kaynak: pixabay.com

Alzheimer hastalığı

Diğer semptomlara ek olarak, Alzheimer hastalığı olan bazı insanlar da iştah kaybı yaşarlar. Alzheimerlı kişilerde iştahsızlığın birkaç olası açıklaması vardır. Bazı insanlar depresyonla savaşır, bu da yiyeceklere olan ilgilerini kaybetmelerine neden olur. Bu hastalık aynı zamanda insanların acıyı iletmesini de zorlaştırabilir. Sonuç olarak, ağız ağrısı veya yutma güçlüğü çekenler yeme ilgisini kaybedebilir.

İştah azalması Alzheimer ile de yaygındır, çünkü hastalık beynin açlık ve iştahı düzenleyen hipotalamusa zarar verir. İştahta bir değişiklik bir tanıdan yıllar önce gelişmeye başlayabilir ve bir tanıdan sonra daha belirgin hale gelebilir.

Alzheimerlı bir kişi aktif değilse veya gün boyunca yeterli kalori yakmazsa iştah kaybı da görülebilir.

Doğru beslenme için ipuçları

Anoreksi veya iştahsızlık, kasti olmayan kilo kaybı ve yetersiz beslenme gibi komplikasyonlara neden olabilir. Aç hissetmemenize veya yemek yemek istemenize rağmen, sağlıklı bir kiloyu korumak ve vücudunuza iyi beslenmek için hala önemlidir. İşte iştahınızın düşük olduğu gün boyunca pratik yapmak için bazı ipuçları:

 • Sizi çok çabuk doldurabilecek 3 büyük öğün yerine günde 5-6 küçük öğün yiyin.
 • Gün içinde en çok acıktığınız zamanları takip edin.
 • Ne zaman acıkırsanız atıştırın. Kuru meyveler, yoğurt, fındık ve fındık ezmeleri, peynirler, yumurtalar, protein, granola barları ve puding gibi kalori ve protein bakımından zengin atıştırmalıklar seçin.
 • Rahat hissettiren hoş bir ortamda yemek yiyin.
 • İştah kaybınız ağrıdan kaynaklanıyorsa, patates püresi veya smoothie gibi yumuşak yiyecekler yiyin.
 • En sevdiğiniz atıştırmalıkları elinizde tutun, böylece hareket halindeyken yiyebilirsiniz.
 • Yiyecekleri daha çekici ve daha yüksek kalorili yapmak için baharat veya sos ekleyin.
 • Sizin için bir yemek planı oluşturması için bir diyetisyen ile tanışın.
doktor

Kaynak: pixabay.com

Bir doktora ne zaman başvurmalı?

Zaman zaman iştah kaybı endişe nedeni değildir. Anoreksi önemli kilo kaybına neden oluyorsa veya aşağıdakiler gibi zayıf beslenme belirtileriniz varsa doktorunuzu arayın:

 • fiziksel zayıflık
 • baş ağrıları
 • baş dönmesi

Yetersiz beslenme, vücudunuzun düzgün çalışmasını zorlaştırır. Ek olarak, yiyecek eksikliği de kas kütlesinin kaybına neden olabilir.

Farklı hastalıklar iştahı azaltabileceğinden, doktorunuz mevcut sağlığınızla ilgili birkaç soru sorabilir. Bunlar aşağıdakiler gibi soruları içerebilir:

Şu anda herhangi bir durum için herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?

 • Kilonuzda yakın zamanda bir değişiklik oldu mu?
 • İştah kaybınız yeni veya eski bir semptom mu?
 • Yaşamınızda şu anda sizi üzen herhangi bir olay var mı?

Altta yatan bir tıbbi sorunu teşhis etmek için kullanılan testler, vücudunuzun içinin ayrıntılı resimlerini çeken bir görüntüleme testi (X-ışını veya MRI) içerebilir. Görüntüleme testleri inflamasyonu ve malign hücreleri kontrol edebilir. Doktorunuz ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonunuzu incelemek için bir kan testi veya idrar testi isteyebilir.

Yetersiz beslenme belirtileri gösterirseniz, hastaneye kabul edilebilir ve intravenöz olarak besin alabilirsiniz.

Advertisement

Anoreksi için görünüm

Anoreksinin veya iştah kaybının üstesinden gelmek genellikle altta yatan nedenin tedavisini içerir. Doktorunuz, yemek planlama ve doğru beslenme konusunda tavsiye almak için bir diyetisyenle çalışmayı önerebilir. İştahınızı uyarmaya yardımcı olmak için oral steroid almak konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz.


Leave A Reply