Antinükleer Antikor (ANA) Testi Nedir? Ne İçin Yapılır? Sonuçları Nedir?

0

Antinükleer Antikor (ANA) testi nedir, hangi durumlarda, belirtilerde ve ne için yapılır? Antinükleer Antikor (ANA) sonuçlarının anlamı nedir?

kan testi

Antinükleer Antikor (ANA) Testi

ANA testi kanınızdaki antinükleer antikorları arar. Test kanınızda antinükleer antikorlar bulursa, otoimmün bir bozukluğunuz olduğu anlamına gelebilir. Bir otoimmün bozukluk, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla kendi hücrelerine, dokularına ve / veya organlarına saldırmasına neden olur. Bu bozukluklar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Antikorlar, bağışıklık sisteminizin virüs ve bakteri gibi yabancı maddelerle savaşmak için yaptığı proteinlerdir. Ancak antinükleer bir antikor kendi sağlıklı hücrelerine saldırır. “Antinükleer” olarak adlandırılır çünkü hücrelerin çekirdeğini (merkezini) hedefler.

Ne için kullanılır?

Otoimmün bozuklukların teşhis edilmesine yardımcı olmak için bir ANA testi kullanılır:

 • Sistemik lupus eritematozus (SLE). Bu, eklemler, kan damarları, böbrekler ve beyin de dahil olmak üzere vücudun birden fazla bölümünü etkileyen kronik bir hastalık olan en yaygın lupus türüdür.
 • Romatoid artrit, çoğunlukla ellerde ve ayaklarda eklemlerde ağrı ve şişmeye neden olan bir durumdur.
 • Deri, eklemler ve kan damarlarını etkileyen nadir bir hastalık olan skleroderma
 • Sjogren sendromu, vücudun nem yapma bezlerini etkileyen nadir bir hastalıktır

Neden ANA testine ihtiyacım var?

Lupus veya başka bir otoimmün bozukluk belirtiniz varsa sağlık uzmanınız ANA testi isteyebilir. Bu belirtiler şunları içerir:

 • Ateş
 • Kırmızı, kelebek şeklinde döküntü (lupus belirtisi)
 • yorgunluk
 • Eklem ağrısı ve şişmesi
 • Kas ağrısı

ANA testi sırasında ne olur?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınacaktır. İğne içeri veya dışarı girdiğinde biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

ANA testi için özel hazırlıklara ihtiyacınız yoktur.

Test için herhangi bir risk var mı?

Kan testi yaptırmak için çok az risk vardır. İğnenin yerleştirildiği noktada hafif bir ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom hızla gider.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

ANA testinde pozitif sonuç, kanınızda antinükleer antikorların bulunduğu anlamına gelir. Aşağıdaki durumlarda olumlu bir sonuç alabilirsiniz:

 • SLE (lupus) varsa.
 • Farklı bir otoimmün hastalığınız varsa.
 • Viral bir enfeksiyon varsa.

Olumlu bir sonuç mutlaka bir hastalığınız olduğu anlamına gelmez. Bazı sağlıklı insanlar kanlarında antinükleer antikorlara sahiptir. Ayrıca, bazı ilaçlar sonuçlarınızı etkileyebilir.

ANA test sonuçlarınız pozitifse, sağlık uzmanınız, özellikle hastalık belirtileriniz varsa, muhtemelen daha fazla test isteyecektir. Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

Laboratuvar testleri, referans aralıkları ve sonuçları anlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

ANA testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Antinükleer antikor seviyeleri yaşla birlikte artma eğilimindedir. 65 yaşın üzerindeki sağlıklı yetişkinlerin üçte biri pozitif bir ANA test sonucuna sahip olabilir.


Leave A Reply