Antoine Pesne Kimdir? Alman Ressamın Hayatı, Eserleri ve Tarzı Hakkında Bilgiler

0

Antoine Pesne kimdir? Fransız asıllı Alman ressam Antoine Pesne hayatı ve eserleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Antoine Pesne (d. 23 Mayıs 1683, Paris -ö. 5 Ağustos 1757, Berlin), Fransız asıllı Alman ressam. Rokoko üslubundaki tarihsel konulu tabloları ve portreleri ile 18. yüzyılın ilk yarısında Prusya’nın en önemli sanatçılarından biri olmuştur.
Antoine Pesne
Paris’te eğitimini sürdürürken Fransız portre ressamları Hyacinthe Rigaud ile Nicolas de Largilliere’den etkilenmişti. Daha sonra gittiği Roma, Napoli ve özellikle Andrea Celesti’nin yanında çalıştığı Venedik’te renk kullanma yeteneğini geliştirdi.

1707’de yaptığı, Prusya’nın Venedik büyükelçisi Baron von Knyphausen’in tam boy portresi Prusya kralı I. Friedrich’in dikkatini çekince sarayın portre ressamlığına atandı. Pesne II. Friedrich döneminde yaptığı duvar ve tavan resimlerindeki destansı anlatımı ve zengin renkleriyle ününü sürdürdü. Bazı portrelerindeki fırça vuruşlarıyla daha sonraki izlenimci ressamları, özellikle de Renoir’ı andıran parlak renkler elde etti. Pesne, II. Friedrich tarafından Berlin Operası’na getirtilen Fransız ve İtalyan dansçı ve oyuncuların da, Watteau’yu anımsatan bir tarzda ilginç portrelerini yaptı.

1710’da Pesne , Prusya’da Kral I. Frederick tarafından Berlin’e çağrıldı. Kral, Pesne’nin Venedik’te tamamladığı bir Alman asilzadesinin resmini görmüş ve beğenmiş ve Pesne’nin kendisi hakkında bir inceleme yapmasını istemiştir. 1713’te kralın ölümü üzerine, Pesne Dresden ve Dessau mahkemelerinde çalıştı ve daha sonra Londra ve Paris’i ziyaret etti ve burada 1720’de Académie Royale’nin tam üyesi oldu. Oradayken 1723’te tanınmış koleksiyoncu Pierre-Jean Mariette’in bir portresini çizdi. Mariette’in diğer sanatçılarla ve daha da önemlisi patronlarıyla kapsamlı uluslararası bağlantıları vardı.

1734’te Frederick, 1731’de babası Frederick William I tarafından veliaht prens olarak eski durumuna getirildikten sonra Rheinsberg’de ikamet etti. Frederick William’ın kendisi için resim ve sanat için çok az kullanımı vardı; askerler, askerlik ve orduyu inşa etmekle çok daha fazla ilgileniyordu. Ancak, Pesne’yi 1722’de Berlin Sanat Akademisi’nin müdürü olarak atadı. Bu noktada, Pesne, Prusya kraliyet ailesi ve onların hanelerinin portreleriyle ünlendi. En ünlülerinden biri, Asker Kral (1733) Frederick William’ın portresidir. Portrelerinin çoğu Berlin müzelerinde ve Charlottenburg Sarayı’nda bulunmaktadır. Bunlar arasında (diğerlerinin yanı sıra) Prusya’nın ilk iki kralı olan I. Frederich ve I.Frederick William I , kraliyet ailesinin üyeleri ve nedime Eleonore von Schlieben bulunmaktadır .

Johann Sebastian Bach‘ın müzik direktörü ( Kapellmeister ) olduğu Köthen’deki St. Agnus Kilisesi’nde bağışçı Anhalt-Köthen Prensesi Gisela Agnes’in 1713’te Pesne tarafından yapılmış bir portresi var. Charlottenburg, Rheinsberg ve Sanssouci’deki tavan resimleri Saraylar en azından kısmen onun eseridir.

1746’da Pesne , 1757’de ölümüne kadar yaşadığı Berlin’deki Oberwallstraße ‘te bir ev inşa etmek için kral II. Frederick’ten mülk ve inşaat malzemesi aldı. Mezarı Protestan Friedhof I der Jerusalems- und Neuen Kirchengemeinde’de yer almaktadır.

Tarzı ve Etkisi

Pesne , renklerin kullanımı daha yumuşak ve dokunuşu daha “resimsel” olmasına rağmen, Louis XIV döneminde Fransa’da ünlü olana benzer bir stil kullandı. Rheinsberg Görüşü ( 1737), o zamanlar popüler olan bir tema olan insanların doğa ile olan ilişkisini gösterir.  Rheinsberg’deki ve daha sonra Berlin ve Sanssoucci’deki Potsdam’daki dekoratif çalışmalarının çoğu, Sanssouci’deki seyirci odasındaki tavan: Zephyr Crowns Flora gibi mitolojik ve alegorik sahneleri içeriyordu. Avrupa’nın başkentlerinde Pesne gibi sanatçıların varlığı, Fransız etkisinin tüm sanat dallarına yayılmasını garantiledi.


Leave A Reply