Anuradhapura Nerededir? Tarihçesi, Özellikleri

0
Advertisement

Anuradhapura nerededir? Anuradhapura hangi ülkededir, özellikleri nelerdir, tarihçesi ve Anuradhapura Krallığı hakkında bilgi.

Anuradhapura

Anuradhapura; Sri Lanka’daki (eskiden Seylan) Ortakuzey Bölgesi’nin başkentidir. Aruvi Aru Irmağının kıyısındadır. Kentin eski bölümü, günümüzde arkeolojik alan olarak korunmaktadır. Seçkin mimarisi nedeniyle Sri Lanka’nın eski kentleri arasında en tanınmış olanıdır. Yakın çevresinde Budacı tapınaklar (dagaba), heykeller, saraylar, su depoları gibi kalıntılar vardır. Eski uygarlığın burada serpilip gelişmesi, kentin, Sri Lanka’nın yıllık yağış ortalaması 1.270-1.778 mm olan kuru bölgesinde yer almasıyla açıklanabilir.

Anuradhapura, İÖ 5. yüzyılda kuruldu. İÖ 4. yüzyıldan başlayarak Anuradhapura Krallığı’nın başkenti oldu. İS 10. yüzyıldaki Tamil istilası sonucunda başkent bir başka yere taşındı. Terk edilen kent, sık ormanların içinde kayboldu. 19. yüzyılda İngilizlerin yeniden ortaya çıkardığı kenti Budacılar bir hac merkezi saydılar. 1872’de, İç Kuzey eyaletinin oluşturulmasıyla kent yeniden canlanmaya başladı. Eski kenti korumak amacıyla, 20. yüzyıl ortalarında, çağdaş kentin büyük bölümünün yeri değiştirildi. Kuzey Sri Lanka’da önemli bir karayolu kavşağı olan Anuradhapura’dan demiryolu da geçer. Seylan Arkeolojik Araştırmalar Kurumu’nun yönetim merkezi de buradadır.


Anuradhapura Krallığı

Anuradhapura Krallığı, İÖ y. 3. yüzyıl ile İS 10. yüzyıl arasında Seylan’ın (bugün Sri Lanka) kuzeyinde hüküm süren devlet. Başkenti Anuradhapura’ydı. İÖ 2. yüzyıldan başlayarak, Hindistan’ın güneyinden gelen istilacılar krallığı kasıp kavurdu. Sonraki yüzyıllarda bu istilalar daha da sıklaştı. İstilacılar İÖ 2., İS 5 ve 10. yüzyıllarda krallığın .yönetimini fiilen ele geçirdiler. Bunlardan en önemlisi olan 10. yüzyıldaki son istila sırasında Anuradhapura’nın yerine Polonnaruva başkent oldu. Krallık, istilaların yanı sıra, tahtı ele geçirmek isteyen yerli kabileler arasında sık sık çıkan çatışmalar sonucunda da yıprandı. Ayaklanan kabileler çoğu zaman güney Hindistan’daki krallıklardan biriyle ittifak kurmaya çalışır ya da bunlardan paralı asker toplardı. Vicayan (İÖ 3. yy – IS 1. yy) ile Lamakanna (İS 1. yy – 4. yy ve 7. yy – 10. yy) krallığın en önemli hanedanlarıydı.

Anuradhapura Krallığı, bin yılı aşan tarihi boyunca kültür alanında, özellikle de resim ve mimaride önemli gelişmeler gösterdi.

Advertisement

Ayrıca, Seylan’ın kuzeyindeki kurak bölgede bulunması nedeniyle ileri düzeyde bir sulama sistemi geliştirdi. Bu sulama sistemi bazı tarihçilerce krallığın en büyük başarısı olarak kabul edilmiştir.


Leave A Reply