Apennin Dağları Nerededir?

0
Advertisement

Apennin Dağları coğrafi özelliklei ile Apennin Dağlarının bölümleri hakkında genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Apennin Dağları
APENNİN DAĞLARI, İtalya Yarımadasının bel kemiğini oluşturan dağ sırası. Uzunluğu 1.348 km, genişliği 80-129 km, en yüksek noktası Corno Doruğu (2.916 m, Abruzzi Apeninleri’nde).

Kuzeybatı İtalya’da Liguria Alpleri’nin bitim noktası Savona yakınından başlar, kesintisiz geniş bir yay çizerek güneybatıda Calabria Bölgesi’n de Messina Boğazı’na kadar uzanır. Alp sisteminin en genç dağlarından olan Apenninler, üç bölüme ayrılır: Kuzey (Liguria Apenninleri, en yüksek noktası Bue Doruğu, 1.781 m; Toscana Apenninleri, en yüksek noktası Cimone Doruğu, 2.166 m; Umbria Apenninleri, en yüksek noktası Nerone Doruğu, 1.527 m), Orta (Roma Apenninleri, en yüksek noktası Vettore doruğu, 2.480 m; Abruzzi Apenninleri, en yüksek noktası, Corno Doruğu, 2.916 m), Güney (Napoli Apenninleri, en yüksek noktası Miletto Doruğu, 2.051 m; Lucano Apenninleri, en yüksek noktası Pollino, 2.249 m; Calabria Apenninleri, en yüksek noktası, Aspromonte Doruğu, 1.957 m).

Apenninler’in yapılarına, üçüncü jeolojik dönem kumtaşları, arduvaz, marn, killi topraklar; ikinci zaman kireç ve dolomitler egemendir. Doruklarının buzulsuz oluşu, vadi ve eteklerinin deniz etkilerine açıklığı, yüksekliklerinin 3.000 m’yi geçmeyişi, Apenninleri Alpler’den ayırt edici özelliklerdir. İtalya ırmaklarının büyük çoğunluğu (kısa akışlılar doğu yanında; Arno, Tiber, Volturno, Garigliano gibi uzun akışlılar batı yanından), Apenninler’den doğar. Bochetta, La Cisa, La Futa, Giovi, Pescara başta olmak üzere 13 önemli geçit ve tünel vardır.

Kuzey, madenler açısından zengindir. Orta ve Güney’de ise, sıcak su kaynakları, krater gölleri, Vezüv ve Etna gibi sönmemiş volkanlar göze çarpar. Volkanik etkinlikler, kıvrılma ve kırılmalar günümüzde de sürdüğünden özellikle Güney Apenninler’de sık sık depremler meydana gelir. İklim, karasal olmakla birlikte, Akdeniz’in etkisiyle görece ılımandır. Yıllık yağış tutarı, batı eteklerinde 1.800 mm, doğu eteklerinde 1.100 mm’dir.

Advertisement

Leave A Reply