Apia Nerededir? Apia Tarihi

0
Advertisement

Apia hangi ülkededir? Apia şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Samoa Devleti Apia hakkında bilgi.

apiaApia; Batı Samoa Adaları’nın başkenti ve başlıca limanıdır. Upolu Adası’nın kuzey kıyısında, adaya egemen volkanik tepelerin eteklerinde kuruludur. İklim; birkaç küçük mendirek dışında korunak-sız oluşu, kuzey fırtınaları, mercan kayalıkları, okyanus gemilerinin açıkta demirlemelerini zorunlu kılar. Mal yükleme ve boşaltma işlemleri küçük gemiler aracılığıyla sağlanır. Kent, adaların, yönetim, ticaret (muz, hindistancevizi, kakao, deniz ürünleri), kültür (öğretmen, tarım yüksekokulları, gözlemevi, radyo, TV istasyonları, haftalık, aylık gazete ve dergiler), ulaştırma (Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, ABD, bazı Avrupa ülkeleriyle düzenli hava ve denizyolu bağlantısı) merkezidir.

Tarih. 1830’larda, adaya ayak basan ilk Avrupalı misyoner ve tüccarlar, küçük bir köyle karşılaştılar. Limanın açılmasıyla Pasifik adalarının ticaret merkezi durumuna geldi. 1879’da, Büyük Britanya, Apia’yı uluslararası bir yerleşim olarak duyurdu. 1899’a kadar Alman, İngiliz, Amerikan ortak yönetiminde kaldı. Bu tarihte, Almanlarca sömürgeleştirildi.

Birinci Dünya Savaşı’nda, Yeni Zelanda’nın işgaline uğradı. 1920-1946 arasında, Milletler Cemiyeti; 1946-1962 arasında Birleşmiş Milletler’in koruması ve yönetimine girdi. Bağımsızlığın kazanılmasıyla birlikte başkent seçildi (1962).


Leave A Reply