Araklı Nerededir?

0
Advertisement

Araklı nerededir? Araklı hangi ilimize bağlıdır? Araklı ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

arakliAraklı; Trabzon İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Dağbaşı) ve 41 köyü vardır. İlin kuzeyinde; batıdan Arsin, doğudan Sürmene, güneyden Gümüşhane’nin Merkez ilçeleri, kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir.

İlçe toprakları, dar kıyı şeridi dışında, kuzeyden güneye doğru dağlar ve engebeli alanlarla kaplıdır. Doğu Karadeniz Dağları’nın dış yaylalarından olan Soğanlı Dağları, yer şekillerine egemen olur. Güneyde, Soğanlı Dağı (Göller Tepe, 2.731 km), Kemer Dağı (2.870 m), Pölüt Dağı (2.879 m) en önemli yükseltilerdir. Kıyıya koşut uzanan dağların, etekleri dik ve sarptır. Bu dağlardan kaynaklanan ve güney-kuzey doğrultusunda akarak Karadeniz’e ulaşan Yanbolu ve Karadere çayları, başlıca ırmaklardır. Yağışlı doğu Karadeniz iklimi, bitki örtüsünü zengin kılan en önemli öğedir. Dağların Karadeniz’e bakan yüzleri yoğun ormanlarla (aşağılardan yukarıya doğru kızılağaç, meşe, kestane, ladin, köknar) kaplıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış tutarı 1.300-1.350 mm’dir. Ekonomi, tarım (mısır, patates, fındık, elma, çay) ve hayvan besiciliğine (koyun, inek, dana) dayanmakla birlikte, yüzey şekillerine bağlı olarak tarım alanları sınırlıdır.

Karadeniz kıyısında, Trabzon-Rize Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 32 km uzaklıktadır. 1953’te ilçe oldu.

Advertisement

Leave A Reply