Argan Yağı Ne İşe Yarar? Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Argan yağı nedir? Argan yağı ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Argan yağının sebep olduğu faydalar hakkında bilgilerin olduğu sayfamız.

Argan Yağı

Kaynak: pixabay.com

Yüzyıllar boyunca Fas’ın Berberi kadınları , ciltlerini sağlıklı ve genç tutmak için argan ağaçlarından elde edilen yağa güvendiler. Bir zamanlar bakımlı bir sır olan yoğun altın yağı, olağanüstü derecede yüksek A ve E vitamin konsantrasyonu nedeniyle Batı dünyasında şimdi hem cilt hem de saç için mucize bir tedavi olarak selamlanıyor.

Doğal ortam

Argania spinosa ağaçları bir zamanlar Kuzey Afrika’da bulunsa da, bugün türler yalnızca güneybatı Fas’ta yetişiyor . Nesli tükenmekte olan ağaçlar artık UNESCO ve petrol ekimini izleyen diğer koruma çabaları tarafından korunmaktadır. Bir ekosistem restorasyon projesi, argan ağaçlarının büyümeye, petrol üretmeye ve petrolün çıkarılmasından ve satışından faydalanmaktan sorumlu olan yerel kadınlara iş fırsatları yaratmaya devam etmesini garanti ediyor. Tüm argan yağı, karı Berberi kabilesi arasında dağıtan bu kooperatifler tarafından üretiliyor.

Argan ağaçları, değerli yağı içeren badem büyüklüğünde meyveler üretir. Geleneksel olarak Berberi kadınları, keçi atıklarından sindirilmemiş argan çukurları toplayarak yağı çıkardılar. Çukurlar daha sonra taşlandı ve yağ üretmek için preslendi. Bu geleneksel yöntem Fas’ın bazı bölgelerinde hala kullanılıyor olsa da, bugün satılan argan yağının çoğu modern hasat teknolojileri kullanılarak elde ediliyor.

Argan Bitkisi

Argan Bitkisi (Kaynak: pixabay.com)

Kozmetik faydalar

Saf argan yağı, dünyadaki en nadir yağlardan biridir ve zengin vitamin ve mineral konsantrasyonu nedeniyle saygı görür. Yağ, sağlıklı cilt ve saç için hayati önem taşıyan güçlü antioksidanlar olan yüksek düzeyde tokoferol içerir. Yüksek düzeyde karotenler, fenolik asit, skualen ve fenoller de yağın kozmetik değerine katkıda bulunur. Yağ, her ikisi de iyileştirici ve nemlendirici özelliklerine katkıda bulunan %42,8 oleik yağ asitleri ve %36,8 linoleik yağ asitlerinden oluşur . Argan yağı ayrıca kollajeni korumaya ve cildi daha yumuşak hale getirmeye yardımcı olan skualenler içerir. Yağda bulunan fenolik bileşikler, cildi kirleten ve cildi donuk, cansız ve kuru bırakan zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olur.

Argan Yağının Cilde Olan Faydaları

Kozmetik dereceli argan yağı, yağ asitlerinde yüksektir ve cildi daha yumuşak bırakacak yoğun bir nemlendirici yapar. Yağı gece uygulayın ve siz uyurken büyüsünü yapmasına izin verin. Bir parça pamuğa az miktarda yağ damlatın ve yukarı doğru hareketlerle yüzünüze masaj yapın.

Advertisement

Argan yağı tüm vücudu nemlendirmek için de kullanılabilir. Duştan veya banyodan sonra yağı cilde nazikçe masaj yapın. El ve ayaklarda kullanmak için az miktarda yağı vücut nemlendiricisiyle de karıştırabilirsiniz. Cilt beslenecek, nemlenecek ve kadifemsi pürüzsüzlükte olacaktır.

Yağ ayrıca akne izleri, romatizmal durumlar ve diğer cilt problemlerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Yağda bulunan yüksek E vitamini konsantrasyonu, egzama ve sedef hastalığı semptomlarını hafifletebilir . Argan yağını düzenli olarak uygulamak da çatlakların görünümünü azaltabilir.

Yağ, makyaj yapmadan önce sabahları da kullanılabilir. Argan yağı cilt tarafından hızla emilir ve maksimum faydayı elde etmek için sadece birkaç damla yeterlidir. Arkada yağlı kalıntı kalmaz ve argan yağının göz çevresinde güvenle kullanılması mümkündür.

Argan Yağı

Kaynak: pixabay.com

Tırnak güçlendirici

Argan yağı ayrıca kırılgan veya zayıf tırnakları güçlendirmek için de kullanılabilir. Tırnak kırılmasını azaltacak ve tırnak etlerini yumuşatacak bir formül oluşturmak için eşit miktarda limon suyu ve argan yağını karıştırın. Sadece on dakika bu solüsyonda beklettikten sonra sonuçları hissedeceksiniz ve tırnaklarınız daha parlak görünecektir.

Sağlıklı saç

Yağ, saça parlak bir parlaklık kazandırmak ve kırık uçları onarmak için özellikle yararlıdır . Kuru saça bol miktarda argan yağı uygulayın ve ılık nemli bir havluyla sarın. Yıkamadan önce yağın en az 30 dakika oturmasına izin verin. Kuru cildin neden olduğu kepek ve diğer kafa derisi rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak için yağ ayrıca köklere masaj yapılabilir . Kuru, kıvırcık saçlar, sadece birkaç damla yağ sürülerek yatıştırılabilir. Haftada iki kez kullanılan argan yağı, kuru, mat saçları parlak ve sağlıklı buklelere dönüştürür.

Advertisement


Leave A Reply