Arica Şehri Nerededir?

0
Advertisement

Şili’nin en kuzey ucunda Peru sınırına yakın bir şehir olan Arica ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Arica - Şili

Arica Şehri Nerededir?

Arica, Şili’nin Tarapacâ bölgesindeki Arica ilinin yönetim merkezi. Büyük Okyanus kıyısında, sarp bir burun olan El Morro’nun eteğinde yer alır. Yağmur almayan Atacama Çölünün kumullarıyla çevrilidir. Peru sınırının yakınlarında bulunan Arica, Şili’ nin en kuzeydeki limandır. 1570’te Kristof Kolomb öncesinden kalma bir yerleşim yerinde. San Marcos de Arica adıyla kuruldu. 1879’a değin Peru’ya ait olan kenti bu tarihte Şili’liler aldı. Şili’liler 1883’teki Ancön Antlaşması’yla yörenin denetimini ele geçirdilerse de, Arica ancak 1929’da resmen Şili’ye bağlandı.

Arica 20. yüzyılın ortalarına değin serbest bir liman olarak kullanıldı ve Bolivya transit ticaretinin önemli bir bölümü buradan yapıldı. Hâlâ Bolivya için bir serbest liman olan kent Peru’nun ve Şili’nin kuzey kesimlerinin de ticaret merkezidir. Özellikle balık unu işleme ve otomobil montaj sanayileri gelişmiştir. Bolivya’nın Oruro kentinden gelen bir petrol boru hattının bitim noktasıdır. Sulu tarım yapılan Azapa ve Lluta vadilerinde Arica için tarım ürünleri, ihracat için de zeytin ve turunçgiller yetiştirilir. Arica limanı, uluslararası havaalanı, Peru’ nun Tacna kentiyle (63 km kuzey), Bolivya’nın La Paz kentine (459 km kuzeydoğu) bağlanan demiryolları ve Pan-Amerikan Karayolu üzerinde bulunması nedeniyle de önemli bir ulaşım merkezidir.


Leave A Reply