Arthur Honegger Hayatı ve Pasific 231

0
Advertisement

Arthur Honegger kimdir? Arthur Honegger hayatı, biyografisi, eserleri ve Pasific 231 orkestrası özellikleri, hakkında bilgi

Arthur HONEGGER

10 Mart 1892, Le Havre — 27 Kasım 1955, Paris

İsviçreli – Fransız bestecidir. Önce Zürich Konservatuarı’nda, sonra bir süre Paris Konservatuarı’nda eğitim görmüş, Widor’dan bestecilik ve d’lndy’den orkestralama dersleri almıştır. Adı «Fransız Altıları» diye tanınan grubun üyesi olduktan sonra duyulmuş, fakat Altılar’ın hafif müziğe yakınlaşan türde müzik salık vermelerine karşılık ciddi müzikten yana olduğu için gruptan İlk ayrılan o olmuştur. Ünü, «Kral Davud» oratoryosu ve “Pasific 231” adlı orkestra eseriyle yayılmıştır. Müziği yalın melodilerden büyüyen kendisine özgü ilginç çok ses yazısıyla seçkinleşir. «Jeanne d’Arc au Bûcher» adlı oratoryosu ve beş senfonisi konserlerde sık sık çalınan tanınmış yapıtları arasındadır.

PACİFİC 231

İlk yorumu: 1924 Paris.

Bu kısa orkestra parçası bestecinin lokomotiflere olan merak ve düşkünlüğünün ürünüdür. Honegger şu açıklamayı yapmış: «Lokomotifleri çok severim. Başkalarının at veya kadına düşkünlüğü gibi âdeta ihtirasla bağlıyım onlara… Pacific 231 bir lokomotiftir. Yapıtımda makine gürültüsü değil makinenin gürültüsünden esinli izlenimim yansıtmaya çalıştım. Hareketten önceki durumu, hareketle canlanışı, lirik bir anlamdan patetik bir anlama geçişi, 300 tonluk bir devin 160 km. bir hızla geceyi yarışı… Ritmin kemanlarda belirişi devin aklını, canavarın neşesini verebilmek amacıyladır.»

Advertisement

«Pacific 231» tenkitçiler arasında geniş ilgi görmüş, gerçekçi ve dinamik bir olayın müziğe aktarılışındaki ustalık yargıların müspet olmasını sağlamıştır. Yapıt, bu yargılardan birinde söylendiği gibi «hızın şanına yazılmış bir övgü şarkısıdır.»


Leave A Reply