Arthur Rimbaud Kimdir? Sembolizmin Kurucusu Fransız Şairin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Arthur Rimbaud kimdir? Arthur Rimbaud hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri ile ilgili bilgi. Sembolizmin kurucusu olarak kabul edilen ünlü Fransız şairi olan Arthur Rimbaud hayatı ve sanatı

Arthur Rimbaud

Jean Arthur Rimbaud; Fransız şairidir (Charleville 1854-Marsilya 1891). 16 yaşında yeteneğinin parlaklığıyla öğretmenlerini şaşırttığı gibi, Sensation, Ophelie ve Credo in Unam gibi şiirlerini gönderdiği Theodore De Banville’de (1823-1891) hayret uyandırdı. O yaşlarda bile Latince şiirler yazabilen bir bilgi yüküne sahiptir. Ona göre insan duyarlığının algılayabileceği bütün sevgiler, acılar, tatlar bilinmeliydi; cinsel sapıklık denemeleriyle uyuşturucu düşkünlüğü, işte bu sınır tanımaz algılama gereksinimden doğdu: (Le Bateau İvre: Sarhoş Gemi). Örnek şiirlerini gönderdiği Verlaine’in büyük ilgisiyle Paris’e çağrıldı (Eylül 1871). Verlaine’in ve Banville’in evlerine konuk oldu.

Paul Verlaine’in (1844-1896) sanatçı ağabeyce ilgisi, sonunda paylaşılan zevklerin bir çifti haline getirdi onları, 1872’de birlikte gezilere çıktılar, çoğunlukla skandalla varan bu coşkulu ilişkinin kamuyu rahatsız eden sivrilikleri Fransız edebiyatının özel sayfalarını oluşturdu: Une Saison en Efer (Cehennemde Bir Mevsim) 1873. Bu düzyazı uzun şiir, yine başkaldırıların ve yenilgilerin bol imgeli anlatımıdır. Bu iki kez birleşip ayrıldıktan, Londra’da birlikte yaşadıktan sonra Verlaine’in kurşunuyla Rimbaud’nun yaralanması, Verlaine’in iki yıl hapis cezası alması bu doğaldışı ilişkinin son düğümü oldu (1873).

Bundan sonra şiiri boşlamış görünen Rimbaud’nun çeşitli yabancı yerlerde yaptığı yolculuklar ve serüvenlerdir (İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, 1875 vb). İtalyancaya, İspanyolcaya ve Arapçaya çalıştığı yıllar ise Batavya’dan Danimarka’ya, İsveç’ten Avusturya’ya uzanan yolculuklar yaptı. 1877, Mısır yolunda hastalandı, Roma üzerinden doğum yerine döndü. Ertesi yıl Doğu yolculuğu yaptı, 1882-1883’te para kazanmak için ticaret şirketlerinde çalıştı. 1891 ‘de sağ bacağındaki bir urdan Marsilya’da ameliyat edildi ve bacağı kesildi; hastane yatağında kangrenden öldü (10 Kasım). Basılı son eseri Illuminations (1886; düzyazılar, özgür koşullar). İngilizce “renkli gravürler” anlamına gelen bu ürünleri yazılış zamanı da kesin değildir.


Kaynak – 2

Arthur Rimbaud (1854- 1891), sembolizmin kurucusu sayılan ünlü bir Fransız şairidir. CharIeviIIe kasabasında doğdu. Zekâsı gayet erken gelişti. Çok çalışkan, bağımsız ruhlu, yola gelmez bir çocuktu. 1871’de Paris’e gitti. Daha 17 yaşındayken, onu bütün dünyada meşhur eden A. Rimbaud «Le Bateau İvre» (Sarhoş Gemi) şiirini yazmıştı. 1873’te, insanlardan, kitaplardan tiksindiğini söyliyerek şiir yazmayı bıraktı. Önce Londra’ya, sonra arkadaşı şair Verlaine’le birlikte Belçika’ya gitti.

Advertisement

Bir gün Verlaine ona sinirlenerek üzerine iki el ateş etti, bu yüzden hapis yattı. Rimbaud o zaman (1873), «Une Saişon En Enfer» (Cehennemde Bir Mevsim)i yazdı. Bu, kendisinin ruh hayatının hikâyesidir. Sonra yazmayı bıraktı, serseri bir hayata atıldı. Bütün Avrupa’yı dolaşmaya çıktı. Sonda Adaları’na, İskandinavya’ya, Mısır’a gitti. Kıbrıs’tan sonra Afrika’ya geçti. Harrar’da fildişi ticaretine girişti. Habeş İmparatoru Menelik için fişek imal ettirerek zengin oldu. 1886’da Verlaine, onun «Les İllumi-nations» (Işıltılar) adlı şiirlerini yayınlamıştı. Rimbaud 1890’da Fransa’ya dönerken düştü, bacağını kırdı. Ameliyat ettilerse de, kurtaramadılar, genç şair Marsilya’da bir hastanede öldü.

Arthur Rimbaud, Baudelaire’in izinde yürüyerek renklerle sesler arasında ilişkiler aramaya devam etmiştir. Başta Verlaine olmak üzere, birçok şairi etkilemiştir.


Leave A Reply