Asetaminofen İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Asetaminofen ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Asetaminofenin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Asetaminofen neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Asetaminofen

Asetaminofen

Bu ilaç, hafif ila orta şiddette ağrıları (baş ağrısı, adet dönemleri, diş ağrısı, sırt ağrısı, osteoartrit veya soğuk / grip ağrıları ve ağrıları) tedavi etmek ve ateşi düşürmek için kullanılır.

Kullanımı:

Bu ürünü belirtildiği gibi ağızdan alın. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Birçok marka ve asetaminofen formu mevcuttur. Her ürün için dozlama talimatlarını dikkatlice okuyun çünkü asetaminofen miktarı ürünler arasında farklılık gösterebilir. Önerilenden daha fazla asetaminofen almayın.

Bir çocuğa asetaminofen veriyorsanız, çocuklara yönelik bir ürün kullandığınızdan emin olun. Ürün paketinde doğru dozu bulmak için çocuğunuzun kilosunu kullanın. Çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, yaşını kullanabilirsiniz.

Advertisement

Süspansiyonlar için, her dozdan önce ilacı iyice çalkalayın. Kullanmadan önce bazı sıvıların çalkalanmasına gerek yoktur. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Doğru dozu aldığınızdan emin olmak için sıvı ilacı verilen doz ölçüm kaşığı / damlalık / şırınga ile ölçün. Ev kaşığı kullanmayın.

Hızla çözülen tabletler için çiğneyin veya dil üzerinde çözünmesine izin verin, ardından su ile veya susuz yutun. Çiğnenebilir tabletler için, yutmadan önce iyice çiğneyin.

Uzatılmış salımlı tabletleri ezmeyin veya çiğnemeyin. Bunu yapmak, tüm ilacı bir kerede serbest bırakarak yan etki riskini artırabilir. Ayrıca, bir skor çizgisi yoksa ve doktorunuz veya eczacınız bunu yapmanızı söylemedikçe tabletleri bölmeyin. Bütün veya bölünmüş tableti ezmeden veya çiğnemeden yutunuz.

Efervesan tabletler için, önerilen miktarda su içinde dozu çözdükten sonra içiniz.

Ağrı kesici ilaçlar, ilk ağrı belirtileri ortaya çıktıkça kullanılırsa en iyi sonucu verir. Belirtiler kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe bu ilacı 3 günden fazla ateş için almayınız. Yetişkinler için bu ürünü, doktorunuz tarafından belirtilmedikçe 10 günden fazla (çocuklarda 5 gün) ağrı için almayınız. Çocuğun boğaz ağrısı varsa (özellikle yüksek ateş, baş ağrısı veya bulantı / kusma ile), derhal doktora danışın.

Advertisement

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya yeni semptomlar geliştirirseniz doktorunuza söyleyin. Ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Bu ilacın genellikle hiçbir yan etkisi yoktur. Olağandışı etkileriniz varsa, derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz, derhal tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Asetaminofen almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de karaciğer hastalığı, düzenli alkol kullanımı / kötüye kullanımı hakkında bilgi verin.

Sıvı ürünler, çiğnenebilir tabletler veya çözücü / efervesan tabletler şeker veya aspartam içerebilir. Diyabet, fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde bu maddeleri sınırlamanızı / bunlardan kaçınmanızı gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz, bu ürünleri güvenle kullanması için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin.

Asetaminofen anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Eczacınıza veya doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: ketokonazol.

Bu ilaç, bazı laboratuvar testlerine müdahale ederek muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olabilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply