Aşk İksiri Operası Konusu Özeti Karakterler, Gaetano Donizetti

0
Advertisement

Aşk İksiri (L’elisir_d’amore) Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Aşk İksiri Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

L’ELİSİRE d’AMORE (AŞK İKSİRİ)

İki perdelik gülünçlü operadır.

Metin: Felice Romani.
Besteci: Gaetano Donizetti
İlk oynanış: 1832 Milano.
Türkiye’de ilk oynanış: 1952 Ankara.

Başlıca kişiler:

Nemorino (Tenor), Adina (Soprano), Belcore (Bariton), Dulcamara (Bas.)

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19’uncu yüzyılda İtalya’da bir köy.

Advertisement

Konusu:

Nemorino adlı genç köylü, çiftlik sahibi zengin ve güzel Adina’ya çılgınca âşıktır. Beri yanda çavuş Belcore de kızı sevmekte, Adina her ikisine de yüz vermemektedir. Nemorino’ya kente gidip ağır hasta olan amcasını görmesini öğütler. Adam mirasını bırakmazsa delikanlının açlıktan ölmesi işten değildir. Köye, sahtekâr «doktor» Dulcamara gelir, aslında şaraptan başka bir şey olmayan «aşk iksiri» satmaya koyulur. Nemorino bir şişe alıp içer, dansedip şarkı söylemeye başlar. Durumu gören Adina düş kırıklığına uğrayıp çavuşla evlenmeyi kabul eder. Düğün günü, acısını unutmak amacıyla Nemorino bir şişe iksir daha almak ister, parası olmadığından orduya asker olarak girmek üzere çavuşla bir anlaşma imzalar.

Bu sırada amcasının ölüp büyük servet bıraktığı öğrenilir. Nemorino ise olaydan habersiz iksiri içmiş, sarhoş olmuştur. Adina gelir, durumu görür, olanlardan kendi kendisini suçlayarak Nemorino’ya askerlik anlaşması için gerekli paranın ödenip hükümsüz bırakıldığını anlatır. Hayır, delikanlı asker olmak isteğindedir. Sonuçta her ikisi de fazla direnemeyerek birbirinin kolları arasına düşerler. O sırada Nemorino amcanın ölümünü öğrenmiş, çavuş başka kız bulacağını söyleyerek Adina’dan vazgeçmiştir. Sahtekâr doktor gösterilerle köyden ayrılırken perde bu mutlu sahneyi örter.

«Aşk İksiri», «opera buffa» türünün çağımızda bile tutulan örnekleri arasındadır. Hafif ve tatlı melodileri daima sevilmiş, pek çok ses sanatçısı soprano ve tenor partileriyle ün yapmak fırsatını bulmuşlardır.

Tanınmış bölümler:

«Quanto é bella» (Nemorino), «Udite, udite o rustid» (Dulcamara), «Quanto amore» (Adina), «Una Furtiva Lagrima» (Nemorino).

Aşk İksiri dünya opera evleri tarafından en çok sahnelenen Donizzetti operalarından biridir. Türkiye’de ilk defa Ankara Operasında sahnelenmiştir. Kuzey Amerika’da en çok temsil edilen opera eseri sırasında 20. sırayı almıştır. Bu eser çok ünlü olan ve müziksel konserlerde ayrı olarak sunulan “Una furtiva lagrima” adlı aryayı içinde bulundurmaktadır. Bu eserin birçok ses kaydı ve video kaydı da bulunmaktadır.

Advertisement


Leave A Reply