Bok Böceği Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri ve Hakkında İlginç Gerçekler

0
Advertisement

Bok böceği nerede yaşar, nasıl bir hayvandır, özellikleri nelerdir? Bok böceği ve beslenmesi hakkında ilginç gerçekler.

bok böceği

Kaynak: pixabay.com

Bok Böceği

BOK BÖCEĞİ, (Latince Scarabaeus sacer). Kınkanatlılardan gübrelik, abdesthane çukuru, lağım gibi yerlerde yaşamayı seven bir böcektir.

Dişileri yumurtalarını hap biçimindeki gübre kümecikleri içine bıraktıktan sonra arka bacakları ile yuvarlayarak toprağa gömerler. Bok böcekleri bütün yeryüzüne yayılmış olup en büyükleri ve en parlakları tropik bölgelerde yaşamaktadır. Afrika’da yaşayan koca heliocouprisler ve Amerika’da yaşayan güzel phanoouslar bok böceklerindendir. Bu böcekler, Eski Mısır’da kutsal sayılmışlardır.

Bok Böceği Hakkında İlginç Gerçekler

1. Bok Böcekleri Dışkı Yiyor

Bok böcekleri, koprofagöz böceklerdir, yani diğer organizmaların dışkısını yerler. Tüm bok böcekleri yalnızca dışkı yemeseler de, yaşamlarının bir noktasında hepsi dışkı yerler. Çoğu, böcekler için çok az besin değeri olan etobur atıkları yerine, büyük ölçüde sindirilmemiş bitki maddeleri olan otobur dışkılarıyla beslenmeyi tercih ediyor.

Nebraska Üniversitesi’nde yapılan son araştırmalar, bok böceklerinin hem besin değeri hem de bulunmasını kolaylaştırmak için doğru miktarda koku sağladığından en çok omnivor dışkısına ilgi duyduğunu gösteriyor.

2. Tüm Bok Böcekleri Dışkıları Yuvarlamıyor

Bir bok böceği düşündüğünüzde, muhtemelen yerde bir kaka topunu iten bir böcek hayal ediyorsunuz. Ancak bazı bok böcekleri, küçük, düzgün dışkı toplarını yuvarlamaya hiç zahmet etmiyor. Bunun yerine, bu koprofajlar dışkı bulgularına yakın kalıyor.

Advertisement

Aphidian bok böcekleri (Aphodiinae alt familyası), hareket ettirmek için enerji harcamak yerine, buldukları dışkı, genellikle inek dışkısı içinde yaşarlar. Toprak delici bok böcekleri (Geotrupidae familyası) tipik olarak gübre yığınının altında tünel açarak daha sonra kolayca dışkı sağlayabilecekleri bir yuva oluşturur.

3. Yavrular İçin Dışkı Dolu Yuvalar

Bok böcekleri dışkı taşıdığında veya yuvarladığında, bunu öncelikle yavrularını beslemek için yaparlar. Bok böceği yuvalarına dışkı sağlanır ve dişi genellikle her yumurtayı kendi küçük gübre yığınına bırakır. Larvalar ortaya çıktığında, onlarla iyi beslenirler ve bu sayede yuvanın güvenli ortamında gelişimlerini tamamlamaları sağlanır.

bok böceği

Kaynak: pixabay.com

4. Bok Böcekleri İyi Ebeveynlerdir

Bok böcekleri, yavruları için ebeveyn bakımı sergileyen birkaç böcek grubundan biridir. Çoğu durumda, çocuk yetiştirme sorumluluğu, yuvayı yapan ve yavruları için yiyecek sağlayan anneye aittir.

Ancak belirli türlerde, her iki ebeveyn de çocuk bakım görevlerini bir dereceye kadar paylaşır. Copris ve Ontophagus bok böceklerinde erkek ve dişi yuvalarını kazmak için birlikte çalışırlar. Bazı Cephalodesmius bok böcekleri yaşam boyu çiftleşirler.

5. Yiyecekleri Dışkı Hakkında Özel Bilgiler

Çoğu bok böceği için, herhangi bir dışkı işe yaramaz. Birçok bok böceği, belirli hayvanların dışkıları veya hayvan türleri konusunda uzmanlaşmıştır ve diğer yaratıkların dışkısına dokunmayacaktır.

Avustralyalılar bu dersi, taşra neredeyse sığır gübresine gömüldüğünde zor yoldan öğrendi. İki yüz yıl önce, yerleşimciler Avustralya’ya atları, koyunları ve sığırları, yerli bok böcekleri için yeni olan otlayan hayvanları tanıttı. Avustralya bok böcekleri, kanguru dışkısını tercih etti ve egzotik yeni gelenlerin ardından temizlik yapmayı reddettiler. 1960 civarında Avustralya, sığır gübresi yemeye adapte edilmiş egzotik bok böcekleri ithal etti ve işler normale döndü.

Advertisement
6. Dışkı Bulmada Gerçekten İyidirler

Dışkı söz konusu olduğunda, ne kadar taze olursa o kadar iyidir (en azından bok böceğinin bakış açısından). Bir gübre yığını kuruduktan sonra, en sadık kaka yiyici için bile daha az lezzetli olur. Dolayısıyla, otçul bir hayvan otlağa bir hediye düşürdüğünde bok böcekleri hızlı hareket eder.

Bir bilim adamı, yere düştükten sonraki 15 dakika içinde bir fil gübresi üzerinde 4.000 bok böceği gözlemledi ve kısa bir süre sonra bunlara ilave 12.000 bok böceği eklendi. Bu tür bir rekabetle, eğer bir bok böceği iseniz, hızlı hareket etmeniz gerekir.

Bok Böceği

Kaynak: pixabay.com

7. Samanyolu Yolunu Kullanarak Gezinir

Aynı kaka yığını için yarışan çok sayıda bok böceği varken, gübre topunu yuvarladıktan sonra bir böceğin hızlı bir şekilde kaçması gerekir. Ancak, özellikle arka ayaklarınızı kullanarak topu arkadan iterken, bir kakayı düz bir çizgide yuvarlamak kolay değildir. Yani bok böceğinin yaptığı ilk şey küresinin üstüne tırmanmak ve kendini yönlendirmektir.

Bilim adamları uzun zamandır dışkı toplarında dans eden bok böceklerini gözlemlemişler ve gezinmelerine yardımcı olacak ipuçları aradıklarından şüphelenmişlerdi. Yeni araştırmalar, en az bir Afrika bok böceği türünün, Scarabaeus satyrus’un, gübre topunu eve yönlendirmek için Samanyolu’nu bir rehber olarak kullandığını doğruladı. Araştırmacılar, bok böceklerinin üzerine, gökleri görmelerini engelleyen küçük şapkalar koydular ve bok böceklerinin yıldızları göremeyince amaçsızca dolaştıklarını buldular.

8. Kaka Toplarını Serinlemek için Kullanır

Kavurucu bir sıcak yaz gününde kumlu bir plajda çıplak ayakla yürüdünüz mü? Eğer öyleyse, ayaklarınızda ağrılı yanıklardan kaçınmak için muhtemelen zıplama, atlama ve koşmayı denemişsinizdir. Bok böcekleri genellikle benzer şekilde sıcak, güneşli yerlerde yaşarlar. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bok böceklerinin dışkı toplarını serinlemek için kullandığını gösterdi. Öğlen saatlerinde, güneş zirvede olduğunda, bok böcekleri, ayaklarını sıcak yerden bir mola vermek için rutin olarak gübre toplarının üstüne tırmanırlar. Bilim adamları, bok böceklerine küçük, silikon patikler koymaya çalıştılar ve ayakkabı giyen böceklerin daha az mola verdiğini ve gübre toplarını çıplak ayaklı böceklerden daha uzun süre ittiğini keşfettiler.

Termal görüntüleme ayrıca gübre toplarının, muhtemelen nem içerikleri nedeniyle çevredeki ortama göre ölçülebilir derecede daha soğuk olduğunu gösterdi.

9. Bazıları Şaşırtıcı Şekilde Güçlü

Bok böceğinin ağırlığının 50 katı ağırlığında, küçük bir taze gübre topunun bile itilmesi mümkün olabilir. Erkek bok böcekleri, sadece dışkı toplarını itmek için değil, aynı zamanda erkek rakipleri savuşturmak için de olağanüstü bir güce ihtiyaç duyar.

Bireysel güç kaydı, kendi vücut ağırlığının 1.141 katına eşdeğer bir yük çeken erkek Onthphagus taurus bok böceğine gidiyor. Bu, insanın güç yetenekleriyle nasıl karşılaştırılır? Bu, 150 kiloluk bir kişinin 80 ton çekmesi gibi olurdu.

10. Antik Çağ Bok Böcekleri

Kemikleri olmadığı için, böcekler fosil kayıtlarında nadiren görülür. Ancak bok böceklerinin yaklaşık 30 milyon yıl önce var olduğunu biliyoruz çünkü paleontologlar o zamandan kalma tenis topu büyüklüğünde fosilleşmiş gübre topları buldular.

Tarih öncesi bok böcekleri, Güney Amerika’nın megafaunasının kakasını topladı: araba büyüklüğünde armadillolar, modern evlerden daha uzun tembel hayvanlar ve Macrauchenia adlı tuhaf, uzun boyunlu bir otobur.

Advertisement


Leave A Reply