Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Sağlığa Yararları ve Kullanım Alanları

1
Advertisement

Hindistan cevizi yağı ne için ve nasıl kullanılır? Saça, cilde, sağlığa, vücudumuza yararları nelerdir? Hindistan cevizi yağının kullanım alanları, kullanım şekli hakkında bilgi.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı inanılmaz derecede popüler ve bunun iyi bir nedeni var. Birçok sağlık yararı sunar, hassas bir tada sahiptir ve yaygın olarak bulunur. Aynı zamanda, farkında olmayabileceğiniz bir dizi kullanıma sahip son derece çok yönlü bir yağdır.

İşte hindistancevizi yağı için 29 akıllı kullanım.

Hindistan Cevizi

Kaynak: pixabay.com

1. Cildinizi UV Işınlarından Korur

Cildinize uygulandığında, hindistancevizi yağı onu güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından koruyabilir, bu da cilt kanseri riskinizi artırır ve kırışmaya ve kahverengi lekelere neden olur.

Aslında, bir çalışma hindistancevizi yağının güneşin UV ışınlarının yaklaşık %20’sini engellediğini buldu. Ancak UV ışınlarının yaklaşık %90’ını engelleyen geleneksel güneş kremi ile aynı korumayı sağlamadığını unutmayın.

Başka bir çalışma, hindistancevizi yağının 7 güneş koruma faktörüne (SPF) sahip olduğunu tahmin ediyor ve bu da bazı ülkelerdeki minimum tavsiyeden daha düşük.

Advertisement
2. Metabolizmanızı Hızlandırır

Hindistan cevizi yağı orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) içerir. Bunlar, hızla emilen ve yaktığınız kalori miktarını artırabilen yağ asitleridir. Kontrollü çalışmalar, MCT’lerin metabolizma hızınızı en azından geçici olarak önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir.

Bir çalışma, 15-30 gram MCT’nin, 24 saatlik bir süre içinde yakılan kalori sayısını ortalama 120 artırdığını buldu.

3. Yüksek Sıcaklıklarda Güvenle Pişirin

Hindistan cevizi yağı çok yüksek doymuş yağ içeriğine sahiptir. Aslında, yağının yaklaşık %87’si doymuştur. Bu özelliği onu kızartma da dahil olmak üzere yüksek ısıda pişirme için en iyi yağlardan biri yapar.

Doymuş yağlar, bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin aksine, yüksek sıcaklıklara ısıtıldıklarında yapılarını korurlar.

Mısır ve aspir gibi yağlar ısıtıldığında toksik bileşiklere dönüşür. Bunların sağlığa zararlı etkileri olabilir. Bu nedenle hindistancevizi yağı, yüksek sıcaklıklarda yemek pişirmek için daha güvenli bir alternatiftir.

4. Diş Sağlığınızı İyileştirir

Hindistan cevizi yağı, ağzınızda diş plağı, diş çürümesi ve diş eti hastalığına neden olan bakteriler olan Streptococcus mutans da dahil olmak üzere bakterilere karşı güçlü bir silah olabilir.

Advertisement

Bir çalışmada, 10 dakika boyunca hindistancevizi yağı ile çalkalamak – yağ çekme olarak bilinir – bu bakterileri antiseptik bir gargara ile durulamak kadar etkili bir şekilde azalttı.

Başka bir çalışmada, her gün hindistancevizi yağı ile gargara yapmak, diş eti iltihabı (iltihaplı diş etleri) olan gençlerde iltihabı ve plağı önemli ölçüde azalttı.

5. Cilt Tahrişini ve Egzamayı Rahatlatır

Araştırmalar, hindistancevizi yağının dermatit ve diğer cilt bozukluklarını, en azından mineral yağı ve diğer geleneksel nemlendiricileri iyileştirdiğini gösteriyor.

Egzamalı çocuklarda yapılan bir çalışmada, hindistancevizi yağı ile tedavi edilenlerin %47’si önemli gelişmeler fark etti.

6. Beyin Fonksiyonunu İyileştirir

Hindistan cevizi yağındaki MCT’ler karaciğeriniz tarafından parçalanır ve beyniniz için alternatif bir enerji kaynağı görevi görebilecek ketonlara dönüştürülür.

Birkaç çalışma, MCT’lerin epilepsi ve Alzheimer dahil olmak üzere beyin bozuklukları için etkileyici faydaları olduğunu bulmuştur. Bazı araştırmacılar, keton üretimini artırmak için MCT kaynağı olarak hindistancevizi yağı kullanılmasını önermektedir.

7. Sağlıklı Mayonez Yapın

Ticari mayonez genellikle soya fasulyesi yağı ve ilave şeker içerir. Ancak hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile kendi mayonezinizi yapmak kolaydır. Sağlıklı bir ev yapımı mayonez için yağlardan biri olarak hindistancevizi yağı kullanılabilir.

8. Cildinizi Nemlendirir

Hindistan cevizi yağı, bacaklarınız, kollarınız ve dirsekleriniz için harika bir nemlendiricidir. Yüzünüzde de kullanabilirsiniz – ancak bu çok yağlı cilde sahip olanlar için önerilmez.

Ayrıca çatlamış topukların onarılmasına da yardımcı olabilir. Yatmadan önce topuklarınıza ince bir kat uygulayın, çorap giyin ve topuklarınız pürüzsüz olana kadar her gece devam edin.

Hindistan Cevizi Yağı

Kaynak: pixabay.com

9. Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Saf hindistancevizi yağı, enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bir test tüpü çalışması, bunun, yaygın olarak C. diff olarak bilinen ve şiddetli ishale neden olan bağırsak bakterisi Clostridium difficile’nin büyümesini durdurduğunu buldu. Aynı zamanda mayalarla savaşıyor gibi görünüyor – genellikle hindistancevizi yağındaki ana yağ asidi olan laurik aside atfedilen bir etki.

Advertisement

Bununla birlikte, hindistancevizi yağının yenildiğinde veya cilde uygulandığında enfeksiyonları tedavi etmede etkili olduğunu kanıtlayan hiçbir çalışma yoktur.

10. ‘İyi’ HDL Kolesterolünüzü Artırır

Hindistan cevizi yağının bazı insanlarda kolesterol seviyelerini yükselttiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, en güçlü ve en tutarlı etkisi, “iyi” HDL kolesteroldeki artıştır.

Abdominal obezitesi olan kadınlarda yapılan bir araştırma, hindistancevizi yağı tüketen bir grupta HDL’nin arttığını, soya fasulyesi yağı tüketenlerde ise azaldığını buldu.

11. Şekersiz Bitter Çikolata Yapın

Ev yapımı bitter çikolata, hindistancevizi yağının sağlık yararlarını elde etmenin lezzetli bir yoludur. Hindistan cevizi yağı 76°F’de (24°C) eridiği için buzdolabında veya derin dondurucuda saklamayı unutmayın.

İnternette bir tarif bulmak ve başlamak çok kolay. İşleri sağlıklı tutmak için şekersiz fikirler arayın.

12. Göbek Yağını Azaltabilir

Hindistan cevizi yağı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi artan sağlık riskleriyle bağlantılı karın yağının (viseral yağ olarak da bilinir) azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, obez erkekler diyetlerine 2 yemek kaşığı (1 ons veya 30 ml) hindistancevizi yağı ekleyerek bel yağlarından 1 inç (2,54 cm) kaybettiler.

Başka bir çalışma, kalori kısıtlı diyetlerdeki kadınlara yöneldi. Günde 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistancevizi yağı alanların bel boyutunda azalma olurken, soya fasulyesi yağı grubunda hafif bir artış fark edildi.

13. Saçınızı Hasardan Korur

Hindistan cevizi yağı saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bir çalışma, hindistancevizi yağı, mineral yağ ve ayçiçek yağının saç üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

Sadece hindistancevizi yağı, şampuanlamadan önce veya sonra uygulandığında saçtaki protein kaybını önemli ölçüde azaltmıştır. Bu sonuç, sağlıklı olduğu kadar hasarlı saçlarda da meydana gelmiştir.

Araştırmacılar, hindistancevizi yağındaki ana yağ asidi olan laurik asidin benzersiz yapısının, diğer çoğu yağın yapamayacağı şekilde saç miline nüfuz edebileceği sonucuna vardı.

Advertisement
14. Açlığı ve Gıda Alımını Azaltır

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler (MCT’ler), açlığın azaltılmasına yardımcı olarak kalori alımında kendiliğinden bir azalmaya yol açabilir.

Küçük bir çalışmada, yüksek MCT diyeti uygulayan erkekler, düşük veya orta MCT içerikli diyetler uygulayan erkeklere göre daha az kalori aldı ve daha fazla kilo verdi.

15. Yara İyileşmesini Hızlandırır

Bir çalışma, yaraları hindistancevizi yağı ile tedavi edilen sıçanların, iltihaplanma belirteçlerinde azalma olduğunu ve cildin önemli bir bileşeni olan kolajen üretiminin arttığını buldu. Sonuç olarak, yaraları çok daha hızlı iyileşti.

Küçük kesiklerin veya sıyrıkların iyileşmesini hızlandırmak için, doğrudan yaraya biraz hindistancevizi yağı sürün ve bir bandajla kapatın.

16. Kemik Sağlığını Artırır

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, saf hindistancevizi yağındaki antioksidanların, kemik hücrelerine zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize ederek kemik sağlığını koruyabileceğini düşündürmektedir.

Sıçanlar üzerinde yapılan altı haftalık bir araştırma, kalorilerinin %8’ini hindistancevizi yağından alan grubun önemli ölçüde daha fazla kemik hacmine ve gelişmiş kemik yapısına sahip olduğunu gösterdi.

17. Toksik Olmayan Bir Böcek Kovucu Yapın

Bazı uçucu yağlar, böcekleri uzak tutmanın ve ısırıklardan ve sokmalardan kaçınmanın doğal bir yolu olabilir. Ancak bu yağları doğrudan cildinize uygulamak yerine, bir taşıyıcı yağ ile birleştirmeniz gerekir.

Bir çalışmada, esansiyel yağlarını hindistancevizi yağıyla birleştirmek, belirli sivrisineklerin ısırıklarına karşı %98’in üzerinde koruma sağladı.

18. Kandida ile Mücadele

Candida albicans, genellikle ağız veya vajina gibi vücudun sıcak ve nemli bölgelerinde meydana gelen maya enfeksiyonlarından sorumlu mantardır. Test tüpü çalışmaları, hindistancevizi yağının kandida enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmacılar, hindistancevizi yağının, tipik olarak kandida enfeksiyonları için reçete edilen mantar önleyici ilaç olan flukonazol kadar etkili olduğunu buldular.

19. Lekeleri Çıkarır

Hindistan cevizi yağı, halı ve mobilyalardaki dökülmeler de dahil olmak üzere lekelerden kurtulmak için kullanılabilir.

Advertisement

Bir kısım hindistancevizi yağını bir kısım kabartma tozu ile birleştirin ve bir macun haline getirin. Lekeye uygulayın, beş dakika bekleyin ve silin.

20. Enflamasyonu Azaltır

Birkaç hayvan araştırması, hindistancevizi yağı yemenin güçlü anti-inflamatuar etkiler sağladığını gösteriyor.

İnsan çalışmaları, hindistancevizi yağı yemenin, özellikle yüksek oranda doymamış yağlarla karşılaştırıldığında, oksidatif stres ve iltihaplanma belirteçlerini azaltabileceğini düşündürmektedir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Hindistan Cevizi Yağı

Kaynak: pixabay.com

21. Doğal Deodoranttır

Terin kendisi kokusuz olsa da, cildinizde yaşayan bakteriler istenmeyen kokular üretebilir. Hindistan cevizi yağının güçlü antibakteriyel özellikleri, onu kimyasal içermeyen harika bir doğal deodorant yapar.

İnternette hindistancevizi yağı ve diğer doğal malzemelerle yapılan deodorantlar için birçok kolay tarif bulabilirsiniz.

22. Hızlı Enerji Kaynağıdır

Hindistan cevizi yağı, çoğu gıdada bulunan uzun zincirli trigliseritlerden farklı şekilde sindirilen orta zincirli trigliserit yağ asitleri içerir.

Bu yağlar doğrudan bağırsaklarınızdan karaciğerinize gider ve burada kan şekerini yükseltmeyen hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılabilirler.

23. Pürüzlü Tırnak Etlerini İyileştirir

Hindistan cevizi yağı, sarkık tırnaklar da dahil olmak üzere tırnak etlerinizi iyileştirmek için kullanılabilir.

Kütiküllerinize az miktarda hindistancevizi yağı sürün ve birkaç dakika masaj yapın. En iyi sonuçlar için bunu haftada birkaç kez yapın.

24. Artrit Belirtilerini Hafifletir

Artrit, iltihaplanma nedeniyle eklemlerin ağrı ve hareketsizliği ile karakterizedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hindistancevizi yağında bulunan polifenol adı verilen antioksidanların bazı artrit semptomlarını hafifletebileceğini düşündürmektedir.

Advertisement

Artritli sıçanlarda yapılan bir araştırma, hindistancevizi yağından elde edilen polifenollerle yapılan tedavinin şişmeyi ve çeşitli inflamatuar belirteçleri azalttığını buldu. Bununla birlikte, hindistancevizi yağında bulunan bu polifenollerin daha düşük seviyelerinin aynı etkilere sahip olduğuna dair bir kanıt yoktur.

25. Ahşap Mobilyalarınızı Parlatır

Hindistan cevizi yağı, mobilyalarınızın parlak ve cilalı görünmesine yardımcı olabilir.

Doğal ahşabın güzelliğini ortaya çıkarmanın yanı sıra, toz itici olarak hareket ediyor gibi görünüyor. Ayrıca, güçlü kokular içeren birçok ticari mobilya cilasının aksine hoş ve hassas bir aromaya sahiptir.

26. Göz Makyajını Temizler

Hindistan cevizi yağı nazik ve etkili bir göz makyajı temizleyicisidir. Pamuklu bir ped ile uygulayın ve tüm makyaj izleri gidene kadar nazikçe silin.

27. Karaciğer Sağlığını İyileştirir

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hindistancevizi yağındaki doymuş yağların karaciğerinizi alkol veya toksine maruz kalma nedeniyle oluşan hasarlardan korumaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir çalışmada, toksik bir bileşiğe maruz kaldıktan sonra hindistancevizi yağı ile tedavi edilen farelerde, inflamatuar karaciğer belirteçlerinde azalma ve faydalı karaciğer enzimlerinin aktivitesinde artış görüldü.

28. Çatlamış Dudakları Yatıştırır

Hindistan cevizi yağı ideal bir doğal dudak kremidir. Pürüzsüzce kayar, dudaklarınızı saatlerce nemli bırakır ve hatta güneşten bir miktar koruma sağlar.

29. Ev Yapımı Salata Sosu Yapın

Ticari salata sosları genellikle şeker ve koruyucularla doldurulur. Hindistan cevizi yağı, sağlıklı, ev yapımı salata soslarına lezzetli bir katkı sağlar.


1 Yorum

Leave A Reply