Bizon Nasıl Bir Hayvandır? Bizonların Özellikleri, Türleri, Beslenme, Üremesi

0
Advertisement

Bizon nedir, nasıl bir hayvandır? Bizonların özellikleri, yaşam ortamları, davranışları, üreme ve beslenmesi hakkında bilgi.

bizon

Kaynak: pixabay.com

Bizon

Kuzey Amerika’da yaşayan, nesli tükenmek üzere olan bir cins hörgüçlü yaban öküzüdür. Boyu 2,70 – 3 m yüksekliği 1,70 m kadardır. Ağırlığı bir tona yakındır. Kalın ve sağlam bir vücudu, kalın boynu, kuvvetli boynuzları vardır. Vücudu kahverengimsi kalın tüylerle kaplıdır. Bizonlar geçen yüzyılın sonlarına kadar Amerika’nın geniş otlaklıklarında büyük sürüler halinde yaşarlardı. Çok avlandıklarından kısa zamanda nesilleri hemen hemen tükendi. Bugün de nesli tükenmesin diye özel parklarda yetiştirilip korunmaktadır.

Bir de Amerikan bizonundan daha küçük cüsseli Avrupa bizonu vardır. Önceleri Orta Avrupa ormanlarında yaşamaktayken bugün sadece Kafkasya’nın, Litvanya’nın ormanlık bölgelerinde kalmıştır. Hayvanat bahçelerinde özel olarak yetiştirilmektedir.

Bilinen bizon türleri şunlardır.

  • Bison bison – Amerika bizonu
  • Bison bonasus – Avrupa bizonu
  • Bison antiquus (Soyu tükenmiş biz bizon türüdür.)
  • Bison latifrons (Soyu tükenmiş biz bizon türüdür.)
  • Bison occidentalis (Soyu tükenmiş biz bizon türüdür.)
  • Bison priscus (Soyu tükenmiş biz bizon türüdür.)
bizon

Kaynak: pixabay.com

Davranışları

Bizonlar sosyal yaratıklardır ve sürü adı verilen gruplar halinde yaşarlar. Bir sürü genellikle dişileri ve yavrularını içerir. Erkekler ya bir dişi sürünün yakınında yaşayacak ya da diğer erkeklerden oluşan bir sürüye ait olacaktır.

Bizon göçmen hayvanlardır. Sürüler kışın güneye göç eder ve ilkbaharda kuzeye geri döner.

Advertisement

Beslenme

Buffalo otçuldur, yani sadece bitki örtüsü yiyorlar. Genellikle menüde otlar bulunur, ancak aynı zamanda yaprakları ve dalları da yerler.

Üreme

Doğumlar genellikle Mart ve Mayıs ayları arasında gerçekleşir. İnek denen bir dişi, dokuz aylık bir gebelik döneminden sonra doğum yapacaktır. İkizler kaydedilmiş olmasına rağmen, genellikle bir seferde yalnızca bir genç doğurur.
Bir bebek bizonuna buzağı denir. Buzağılar büyük doğar. Amerikan bizon buzağıları 30 ila 70 libre ağırlığındadır.

Bir buzağı sadece annesi tarafından değil, aynı zamanda sürü tarafından da korunur. 7 ila 13 aylıkken sütten kesilirler ve tipik olarak 2 ila 3 yaşlarında cinsel olarak olgunlaşırlar. Yetişkin bizonlar vahşi doğada yaklaşık 14 ila 24 yıl yaşar.

bizon

Kaynak: pixabay.com

Amerika Bizonu

Amerika Bizonu, (Lat. Bison bison).Boynuzlugiller familyasından bir memeli türüdür. Kuzey Amerika, Kanada ve Meksika’da ormanlık ve çayırlıklarda yıllar önce sürülerle yaşarlardı. Bugün Kuzey Amerika’da ruhsatlı av sahalarında 20-30 bin hayvan yeniden yaşam alanına kavuştu.

Uzunluğu 300 cm, cıdağının yüksekliği 190 cm, kuyruğu 65 cm’dir. Boynuzlar yana ve yukarı doğru kıvrımlı, kalın ve güçlüdür. Postu kıvırcık görünümlü ve açık kahverengi ve uzun tüylüdür. Başının önden görünüşünde alın, şakak ve boyun siyahımsı kahverengidir. Avrupa bizonundan daha gelişmiş durumdadır.

Advertisement

Çıdağı yüksek, sırtı hafif kamburumsudur. Göz, burundan başlayarak kubbemsi görünüştedir. Bacaklar kısa, ancak ince yapılıdır. Amerika Kıtası keşfedilmeden önce bizon Kızılderililerin başlıca besin kaynağıydı.Keşiften sonra sığır yetiştiriciliği çiftçilik ve av isteği özellikle de demiryollarının batıya uzatılması sırasında başıboş yaşayan milyonlarca bizon geniş ölçüde Beyazlar tarafından öldürüldü.


Leave A Reply