Aslan Balığı Nasıl Bir Balıktır? Özellikleri Yaşam Ortamı Beslenme Üremesi

0
Advertisement

Aslan balığı nasıl bir balıktır? Aslan balığının özellikleri, yaşam koşulları nedir? Aslan balıkları hakkında bilgi.

Aslan Balığı Nasıl Bir Balıktır? Özellikleri

aslan balığı

Kaynak: pixabay.com

Neye Benzer?

Çarpıcı, cesur desenli bir balık olan ortak aslan balığı (Pterois volitans), belirgin kırmızı ve beyaz çizgili bantlara ve göze çarpan, uzun, fan benzeri kanatçıklara sahiptir. Kırmızı ve beyaz çizgiler, soluk sarımsı beyaz arka plana göre değişen, kırmızımsı, altın kahverengi ve siyah-kahverengi çubuklarla veya çizgilerle iç içedir. Yanal çizgi boyunca bir sıra beyaz lekeler bulunur. Aslan balıklarının uzun pektoral ve sırt yüzgeçleri saydamdır ve koyu leke sıralarıyla kaplıdır.

Nerede Yaşar?

Aslan balığı dünya çapında popüler bir akvaryum balığıdır, ancak aslan balığı ,için geniş yer ve az sayıda başka balık bulunmalıdır. Aslan balıkları doğal çevrede yaklaşık 16 yıl yaşayabilir ve akvaryumlarda iyi bakılırsa genellikle daha uzun yaşar.

Pasifik Okyanusu’nda bulunan yaklaşık 8 farklı aslan balığı türü vardır. Aslan balığı doğal olarak kayalık yarıkların ve mercan resiflerinin çevresindeki kıyı sularında bulunur; burada aslan balıklarının yemek yiyebileceği daha küçük balıklar bulunur ve ayrıca aslan balıklarının saklanabileceği yerler bulunur.

Aslan balıkları, aslen Hint ve Batı Pasifik okyanuslarından gelen istilacı bir türdür. Bir akvaryum balığı olarak Florida’ya getirildi ve bir kasırganın balıkları içeren bazı akvaryumları kırmasından sonra, Florida’nın aşağı kıyılarında görünmeye başladılar. Sonra bütün Long Island, New York’a kadar yayıldılar.

Nasıl Beslenir?

Aslan balığı, avını kaya veya mercan içindeki bir yarıkta saklanarak ve daha sonra geçtiğinde pusuya sokarak yakalar. Aslan balığı daha sonra, yutmadan önce avını büyük yüzgeçleri ile köşeye sıkıştırır. Aslan balıkları tropikal resiflerde yaşayan çok çeşitli küçük balık ve kabukluları avlar.

Advertisement
aslan balığı

Kaynak: pixabay.com

Nasıl Ürer?

Aslan balığı yalnız bir hayvandır ve sadece eşleşmek için biraraya gelmelerine rağmen, birkaç aslan balığı resifin belli bir bölgesinde yaşamaktadır. Aslan balığı grubunda genellikle bir erkek ve birkaç dişi birarada bulunur. Erkek aslan balığı kendisinin ve dişilerinin yaşadığı alanı korur.

Dişi aslan balığı, suya erkek aslan balığı tarafından döllenmiş olan 2.000 ila 15.000 yumurta bırakır. Aslan balığı yumurtaları sadece 2 günde yumurtadan çıkar ve yavrular, büyüyene kadar suyun yüzeyine yakın kalır. Aslan balığı yavruları yaklaşık iki buçuk santim uzunluğa ulaştığında, resif topluluğuna katılmak için okyanusa doğru yüzerler.

Zehirli Midir?

Yaygın bir yanılgı, aslan balıklarının ‘zehirli’ olduklarıdır. Zehirli dikenleri vardır ve soktuklarında zehirlidirler. Ancak etlerini yemek zehirli değildir.


Leave A Reply