Aspartat Aminotransferaz (AST) Nedir? Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

Aspartat Aminotransferaz (AST) Nedir? Kandaki AST enzimi neyin göstergesidir ve hangi durumlarda artar? AST testi nasıl yapılır?

Aspartat Aminotransferaz (AST) Nedir?

Aspartat aminotransferaz (AST), vücuttaki hücrelerde, çoğunlukla kalp ve karaciğerde ve daha az oranda böbreklerde ve kaslarda bulunan bir enzimdir. Sağlıklı bireylerde kandaki AST seviyeleri düşüktür. Karaciğer veya kas hücreleri yaralandığında, AST’yi kan içine salgılarlar. Karaciğer hasarını tespit etmek ve izlemek için AST yararlı bir testtir.

kan testi

Karaciğer, karın bölgesinin sağ üst tarafında, göğüs kafesinin hemen altında bulunan hayati bir organdır. Vücuttaki birçok önemli fonksiyonda rol oynar. Karaciğer vücudun besinlerini işlemeye yardımcı olur, yağları sindirmeye yardımcı olmak için safra üretir, kanın pıhtılaşma faktörleri gibi birçok önemli protein üretir ve potansiyel olarak toksik maddeleri vücudun kullanabileceği ya da saldırabilecekleri haline getirir.

Bir takım koşullar karaciğer hücrelerinin zarar görmesine neden olabilir ve AST’de artışlara neden olurlar. Test en çok hepatit, karaciğerde toksik olan ilaçlar, siroz veya alkolizm nedeniyle karaciğer hasarının tespitinde faydalıdır. Bununla birlikte AST, karaciğer için spesifik değildir ve vücudun diğer kısımlarını etkileyen durumlarda artabilir.

Bir AST testi genellikle bir alanin aminotransferaz (ALT) testi ile birlikte yapılır. Her ikisi de, karaciğer zarar gördüğünde kanda yükselen karaciğerde bulunan enzimlerdir. Hesaplanan bir AST / ALT oranı, karaciğer hasarının farklı nedenleri arasında ayrım yapmak için faydalıdır. Böylece artan seviyelerin kalp veya kas yaralanmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılır.

Advertisement

Test Nasıl Yapılır?

Koldaki bir damardan iğne ile kan örneği alınır.

Numunenin kalitesini sağlamak için herhangi bir test hazırlığı gerekli midir?

Test hazırlığına gerek yoktur.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Kandaki yüksek AST seviyeleri hepatit, siroz, mononükleoz veya diğer karaciğer hastalıklarını gösterebilir. Yüksek AST seviyeleri ayrıca kalp problemlerini veya pankreatiti de gösterebilir. Sonuçlarınız normal aralıkta değilse, mutlaka tedaviye ihtiyaç duyan tıbbi bir durumunuz olduğu anlamına gelmez. Sonuçlarınızı etkileyebilecek çeşitli faktörler mevcuttur. Bunlar yaşınızı, cinsiyetinizi, diyetinizi ve aldığınız ilaç türlerini içerir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşun.

AST kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Doktorunuz AST kan testinizle birlikte bir ALT kan testi isteyebilir. ALT, başka bir karaciğer enzimi türü olan alanin aminotransferaz anlamına gelir. Yüksek AST ve / veya ALT seviyeniz varsa, bir çeşit karaciğer hasarınız olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca, bir dizi karaciğer fonksiyon testinin AST testi kısmına da sahip olabilirsiniz. AST ve ALT’a ek olarak, karaciğer fonksiyon testleri karaciğerdeki diğer enzimleri, proteinleri ve maddeleri ölçer.


Leave A Reply