Asperger Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

0
Advertisement

Asperger Sendromu nedir, çocuklarda Asperger Sendromu nasıl anlaşılır, belirtiler nelerdir? Asperger Sendromu tedavisi var mı?

Asperger sendromu

Asperger sendromu nedir?

Asperger sendromu (AS), otizm spektrum bozuklukları (OSB’ler) olarak bilinen bir grup nörolojik bozukluktan biridir. AS, spektrumun hafif ucunda olduğu düşünülmektedir. AS’li kişiler üç temel semptom gösterir:

 • sosyal etkileşimde zorluk yaşamak
 • tekrarlayan davranışlarda bulunmak
 • düşüncelerine dair sağlam durmak
 • kurallara ve rutinlere odaklanmak

OSB’li bazı insanlar yüksek işlevli olarak sınıflandırılır. Yüksek işlevli otizm, bu bireylerin OSB’li birçok insanda tipik olan gecikmiş dil becerilerine ve bilişsel gelişime sahip olmadığı anlamına gelir.

Genellikle, AS teşhisi konan bireyler normal veya normalin üzerinde zekaya sahiptir. Buna ek olarak, bu rahatsızlığa sahip kişiler sıklıkla normal sınıflarda eğitim görebilir ve iş sahibi olabilir.

AS iyileştirilemez. Erken teşhis ve müdahale, bir çocuğun sosyal bağlantılar kurmasına, potansiyellerine ulaşmasına ve üretken bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir.

Advertisement

Asperger sendromunun belirtileri nelerdir?

Semptomlar kişiden kişiye değişir, ancak AS’li çocuklar genellikle dar bir ilgi alanına saplantılı bir odaklanırlar.

AS’li çocuklar, örneğin tren programları veya dinozorlar gibi şeylere çok fazla ilgi duyabilirler. Bu ilgi, akranlar ve yetişkinlerle tek taraflı konuşmalara konu olabilir.

AS’li kişi, diğer kişinin konuşma konusunu değiştirme girişimlerinin farkında değildir. Bu, AS’li çocukların sosyal etkileşimlerde güçlük çekmelerinin nedenlerinden biridir.

AS’li kişiler yüz ifadelerini ve beden dilini okuyamazlar. AS’li birçok kişi, başkalarının duygularını tanımakta zorlanır. Bu rahatsızlığı olan kişilerin başkalarıyla konuşurken göz temasından kaçınması yaygındır.

AS’li kişiler de monoton konuşabilir ve birkaç yüz ifadesi sergileyebilir. Ayrıca, bulundukları yere uyum sağlamak için seslerinin sesini ne zaman azaltacaklarını bilmekte güçlük çekebilirler.

AS’li çocuklar, koşma veya yürüme gibi temel motor becerilerde de zorluk yaşayabilir. Bu çocuklar koordinasyon eksikliği yaşayabilir ve tırmanmak veya bisiklete binmek gibi belirli görevleri yerine getiremeyebilirler.

Advertisement

Asperger sendromu

Asperger sendromuna ne sebep olur?

Beyindeki değişiklikler, AS semptomlarının çoğundan sorumludur. Bununla birlikte, doktorlar bu değişikliklere neyin sebep olduğunu kesin olarak belirleyemediler.

Genetik faktörler ve kimyasallar veya virüsler gibi çevresel toksinlere maruz kalma, bozukluğun gelişimine potansiyel katkıda bulunanlar olarak tanımlanmıştır. Erkeklerin AS geliştirmesi kızlardan daha olasıdır.

Asperger sendromu nasıl teşhis edilir?

Çocuğunuzda AS olup olmadığını size söyleyebilecek tek bir test yoktur. Çoğu durumda, ebeveynler gelişimsel veya davranışsal gecikmeler veya zorluklar bildirirler. Çocuğunuz okuldaysa, öğretmeni gelişimsel sorunları fark edebilir. Bu sorunlar doktorunuza bildirilmelidir.

Çocuğunuzu aşağıdaki gibi kilit alanlarda değerlendirebilirler:

 • dil gelişimi
 • sosyal etkileşim
 • konuşurken yüz ifadeleri
 • başkalarıyla etkileşime girmeye ilgi
 • değişime yönelik tutumlar
 • motor koordinasyon ve motor beceriler

AS teşhisi için spesifik testler olmadığından, birçok hastaya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi diğer sağlık sorunları ile yanlış teşhis konmuştur. Bu olursa, doğru teşhisi belirlemek için çocuğunuzun yeniden değerlendirilmesi gerekebilir.

Asperger sendromu

Asperger sendromu nasıl tedavi edilir?

AS sendromunun tedavisi yoktur. Bununla birlikte, bozukluğun semptomlarını azaltabilecek ve çocuğunuzun tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler vardır. Tedavi genellikle çocuğun spesifik semptomlarına dayanır.

İlaçlar genellikle AS semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Örnekler şunları içerir:

 • sinirliliği azaltmak için ilaç
 • hiperaktiviteyi azaltmak için ilaçlar
 • tekrarlayan davranışları azaltmak için seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar)
 • ajitasyon ve uykusuzluğu azaltmak için ilaçlar

AS nedeniyle oluşabilecek sorunlu davranışları kontrol altına almak için ilaç tedavisi yardımcı olabilir. Bununla birlikte, iletişim becerilerini, duygusal düzenlemeyi ve sosyal etkileşimi geliştirebilecek başka tedaviler de vardır. AS’li birçok çocuk ayrıca şunları alır:

 • sosyal beceri eğitimi
 • konuşma ve dil terapisi
 • iş terapisi
 • fizik Tedavi
 • bilişsel davranışçı terapi

Ebeveynlere de sıklıkla terapi sağlanır. Ebeveyn eğitimi, AS’li bir çocuk yetiştirmenin getirdiği zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Advertisement

Asperger sendromlu bir çocuğun uzun vadeli görünümü nedir?

AS’nin tedavisi yoktur. Bununla birlikte, bozukluğu olan birçok çocuk, tedavi ve erken müdahale ile sağlıklı ve üretken bir hayat sürmek üzere büyüyor. Birçoğu hala sosyal etkileşimlerle mücadele etse de, AS’li yetişkinlerin çoğu bağımsız olarak yaşayabilir.


Leave A Reply