At Kestanesi Özellikleri Nelerdir? Ağacı Yetiştirilmesi Kullanımı Yararları

0
Advertisement

At Kestanesi nasıl bir bitkidir, nerede ve nasıl yetişir, ne için ve nasıl kullanılır? At kestanesi ve özellikleri hakkında bilgi.

at kestanesi

Kaynak: pixabay.com

At Kestanesi

At Kestanesi; Atkestanesigillerden parklarda ve yol kenarlarında süs ağacı olarak çok yetiştirilen büyük ağaçtır. Anayurdu Balkan Yarımadasıdır. Yaprakları el biçiminde birleşmiş 5-9 yaprakçıktan oluşur. Büyük, piramitsi dik salkımlar biçiminde toplanmış çiçekleri pembemsi renklidir. Meyve kapsül tipinde olup üzeri dikenlidir.

At Kestanesi Ağacı

At kestanesi ağacı yaprak döken bir ağaçtır, yani sonbaharda yapraklarını kaybeder. Yapraklar yere düşmeden önce yeşilden sarıya dönerek ilkbaharda yeni yaprakların oluşmasına yol açar.

at kestanesi agaci

Kaynak: pixabay.com

At kestanesi ağaçları genellikle yaklaşık 75 fit boyunda büyür, bu neredeyse bir tenis kortunun uzunluğu ile aynıdır, ancak daha uzun da uzayabilirler. Dev kollar gibi dalları da bir basketbol sahasından daha geniş olan 65 feet’e kadar yayılabilir.

“At kestanesi ağacı” gibi bir adla, bu ağacın bir atla ortak bir yanı olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü insanlar ağacın meyvesini atlara yedirerek daha iyi hissetmelerine yardımcı olacağını düşünüyorlardı. Ancak, bir at kestanesi ağacının meyvesinin atlar dahil çoğu hayvan için zehirli olduğunu bilmiyorlardı.

At Kestanesinin Sağlığa Faydaları Kullanımı

At kestanesi bir ağaçtır. Tohumu, kabuğu, çiçeği ve yaprakları ilaç yapımında kullanılır. At kestanesi, eskülin adı verilen önemli miktarda zehir içerir ve çiğ yenildiğinde ölüme neden olabilir.

Advertisement

Aesculus hippocastanum’u (At kestanesi) Aesculus californica (California buckeye) veya Aesculus glabra (Ohio buckeye) ile karıştırmamaya dikkat edin. Bazı insanlar bu bitkilerden herhangi birine at kestanesi diyor. Bu bilgiler yalnızca Aesculus hippocastanum için geçerlidir.

At kestanesi tohumu özleri, varisli damarları ve bacakların şişmesine neden olabilecek diğer dolaşım problemlerini tedavi etmek için en çok ağızdan alınır. Şu anda at kestanesinin diğer koşullar için kullanılmasını destekleyecek iyi bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır.

at kestanesi

Kaynak: pixabay.com

At kestanesi, kanı incelten bir madde içerir. Ayrıca sıvının damarlardan ve kılcal damarlardan dışarı sızmasını zorlaştırır ve su tutulmasını önlemeye yardımcı olmak için idrarda sıvı kaybını zayıf bir şekilde destekler.

Bacakların şişmesine neden olabilen zayıf dolaşım, 300 mg standartlaştırılmış at kestanesi tohumu ekstresi almak, varisli damarlar, ağrı, yorgunluk, bacaklarda şişme, kaşıntı ve su tutma gibi bazı zayıf kan dolaşımı semptomlarını azaltabilir.

Atkestanesigiller, (Lat. Hippocastanceae)

İkiçeneklilerden kışın yaprağını döken ağaç ve ağaççıklar familyasıdır. 3-9 yaprakçıktan oluşmuş ışınsal tüysü parçalı yapraklan karşılıklı dizilmiş ve el biçimindedir. Kırmızımsı ya da beyaz renkli olabilen çiçekleri dik duran salkımlar biçiminde toplanmıştır. Meyvesi 3 gözlü kapsüldür. Familyanın, Kuzey Yarıküre’nin serin yerlerinde yetişen 9 cinsi ve 25 türü vardır. Süs ağacı olarak kültüre alman en önemli türü atkestanesi, ülkemizde de çok yetiştirilen bir park ve yol ağaçlarından biridir.

Advertisement


Leave A Reply