Atık Maddelerin Vücudumuzdan Uzaklaştırılmasında Görev Alan Organlar

0
Advertisement

Atık maddeler vücudumuzdan hangi organlar vasıtasıyla uzaklaştırılır? Boşaltımda görev alan bu organların özellikleri ve işlevleri nelerdir?

boşaltım organları

Vücudun hücreleri, kendilerini korumak, işlevlerini yerine getirmek ve çoğalmak için gereken enerjiyi serbest bırakmak için sürekli olarak yıpranmış bileşenlerin yerini almalı ve şeker ve yağ molekülleri gibi yakıtları parçalamalıdır. Ancak bu işlemler, üre ve karbondioksit formunda atıkları serbest bırakır. Bu atıkların birikmesine izin verilirse, hücreler işlevini yerine getiremez. Sonuç olarak, vücut solunum ve boşaltım gibi mekanizmalar yoluyla kan dolaşımından atıkları uzaklaştırmalıdır.

Vücudunuzu detoksifiye etmekle görevli ana organlar karaciğeriniz, böbrekleriniz ve akciğerlerdir. Bu organlar hücreleriniz tarafından üretilen atıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Akciğer

Akciğer

Her bir glikoz hücresi molekülün parçalanması sırasında, altı molekül karbon dioksit (\displaystyle C{{O}_{2}}) ve altı molekül su salınır. Karbondioksit, kan dolaşımına ve kırmızı kan hücrelerine yayılır, burada karbonik asit (\displaystyle {{H}_{2}}C{{O}_{3}}) oluşturmak için su ile reaksiyona girer. Karbonik asit, bir hidrojen iyonuna ve bir bikarbonat iyonuna (\displaystyle HCO_{3}^{-}) ayrışır; bu formda \displaystyle C{{O}_{2}}‘nin çoğu akciğerlere geri taşınır. Kan akciğerlere ulaştığında, kandaki karbondioksit akciğere yayılır ve kan dolaşımındaki \displaystyle C{{O}_{2}} konsantrasyonunu azaltır. Bu değişiklik, bikarbonat iyonlarının daha fazla \displaystyle C{{O}_{2}} oluşturmak için reaksiyona girmesine neden olur ve bu da akciğere geri yayılır. Atık \displaystyle C{{O}_{2}}, ekshalasyon (nefes verme) ile akciğerler tarafından vücuttan atılır.

Advertisement

Karaciğer

Karaciğer, metabolizma ve atık bertarafında çeşitli temel roller oynar. Proteinler ve nükleik asitler azot içerir, bu nedenle hücreler onları parçaladığında amonyak (\displaystyle N{{H}_{3}}) adı verilen toksik bir bileşik salınır. Karaciğer, depolanması daha kolay olan ve atılım sırasında vücuttan atılabilen üre adı verilen bir bileşik üretmek için amonyak ile \displaystyle C{{O}_{2}}‘yi birleştirir.

Böbreğin Yapısı

Böbrekler

Böbrekler, üre ve aşırı tuzları idrarda serbest bırakmak için kan dolaşımından süzen filtreler olarak işlev görür. Üre, tuzlar, vitaminler, amino asitler ve diğer çözünmüş maddeler başlangıçta kandan glomerulus adı verilen bir kılcal damar topundan süzülür. Böbrekler daha sonra tuzların, amino asitlerin ve diğer önemli maddelerin çoğunu tekrar kan dolaşımına geri emer; Bununla birlikte, kalan su ve atık ürün, üreter yoluyla mesaneye doğru huni haline getirilir ve burada idrar olarak atılmadan önce depolanır.

terleme

Cilt

Teriniz, vücudunuzun atık maddeleri çıkarmak zorunda olduğu başka bir araçtır. Terlemenin birincil rolü vücudu soğutmak ve içten aşırı ısınmayı önlemek olsa da, ter ayrıca nemle birlikte vücuttan yapılan az miktarda tuz, amino asit ve lipit içerir.

Advertisement


Leave A Reply