Atina Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Atina ili nerededir, hangi ülkeye bağlıdır? Yunanistan Atina’nın özellikleri, coğrafi konumu, ekonomisi hakkında bilgi.

atinaAtina; Yunanistan’ın başkenti; Attika Yönetim Birimi’nin merkezidir.

Ortadoğu Yunanistan’da, Eğin (Saronik) Körfezi yakınında, üç yanı tepelerle çevrelenmiş Attik Ovası’nda kuruludur. Kuzeyde Parnes (1.545 m), kuzeydoğuda Lycabettos (303 m), batıda Aigaleos (512 m), doğuda Hymtos (1.123 m), bu tepelerin başlıcalarıdır. Deniz düzeyinden 140 m yükseltide, bir tepede (Akropolis) kurulu olan antik kent geliştikçe Akropolis’in kuzeybatısındaki Areopagus’u, güneybatısındaki Pnyx ve Müze Tepesi’ni de içine alarak öteki tepelere doğru yayılmıştır. Atina’nın birkaç km güneybatısında Ege Denizi’nin bir girintisi olan Eğin (Saronic) Körfezi yer alır. Kentin batısındaki Kephisos ile doğusundaki İlisossos ırmakları bu körfeze dökülürler. Ana kentin bir parçası olan Pire, Akdeniz’in en işlek limanlarından biri, Atina da Yunanistan’ın ekonomi merkezidir. Pire, gerek geniş kapsamlı liman olanakları, gerekse ülkenin her yanına olan demir ve karayolları bağlantılarıyla Yunanistan’ın hemen hemen tüm dış ticaretini yönlendirir.

Endüstri etkinliklerinin % 40’ı Atina ve Pire’de toplanmıştır (tershaneler, gemi onarım havuzları, un, kâğıt, tekstil, deri, içki, makine). Ayrıca, cam, sabun, kimya endüstrileri de önemlidir. Yunanistan’ın başlıca kentlerine kara ve demiryollarıyla bağlanan Atina’da, ulusal havayolu şirketi Olympic’in yanı sıra, çok sayıda uluslararası havayolu şirketi vardır. Özenle planlanmış geniş caddeler ve alanlar modern Atina’nın belirgin özellikleridir. Ulusal Kütüphane, Bilim Akademisi, Ulusal Üniversite ve Gennadeion Kitaplığı gibi halka açık yapıların çoğu klasik mimarlık üsluplarım yansıtır. Günümüzde parlamento binası olan Eski Saray’ın yanında 1800 ‘lerde Kraliçe Amelie’nin düzenlediği krallık bahçeleri yer alır.

Kent, müzeler ve eğitim kuruluşları açısından oldukça zengindir. Ulusal Müze, Akropolis Müzesi klasik eski eser koleksiyonlarını içerirken, Epigrafi Müzesi’nde birçok eski yazıt yer alır. Bizans Müzesi, Tarih ve Etnoloji Müzesi, Ulusal Sanat Galerisi, çağlar boyu Yunan giysilerini sergileyen Benaki Müzesi öteki kültür kuruluşlarıdır. Ulusal Kütüphane’nin koleksiyonunda 2.300’ü aşkın eski elyazması eser vardır. Ulusal Tiyatro ise klasik yunan tiyatrosu geleneğini sürdürür. Öğrenim kurumlarının büyük bir bölümü Atina’da toplanmıştır: Atina Üniversitesi (Beş fakültesinde öğrenci sayısı 11 binin üzerindedir), Atina Teknik Üniversitesi, tarım, güzel sanatlar, müzik, tiyatro okulları, iki meslek lisesi, bir öğretmen ve papaz okulu. 20. yüzyılın ilk yarısında Amerikalılar tarafından başlatılan arkeoloji kazıları günümüzde de sürmektedir.

Advertisement

Leave A Reply