Atovaquone İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Atovaquone ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Atovaquoneın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Atovaquone neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Atovaquone

Atovaquone

Kullanımları

Atovaquone, Pneumocystis pneumonia (PCP) adı verilen ciddi bir akciğer enfeksiyonunu önlemek veya tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç ateş, öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı gibi enfeksiyon semptomlarını durdurmaya yardımcı olur.

Atovaquone nasıl kullanılır?

Her dozdan önce şişeyi nazikçe ama iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

PCP’yi tedavi etmek için, bu ilacı, genellikle 21 gün boyunca günde iki kez doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle ağızdan alın. PCP’yi önlemek için, bu ilacı genellikle günde bir kez belirtildiği gibi yiyeceklerle birlikte alın. Atovaquone yiyeceklerle birlikte alınmalıdır, böylece vücudunuz ilacı mümkün olduğunca fazla emebilir, böylece iyi çalışabilir.

Çocuklar için dozaj ayrıca yaş ve kiloya dayanmaktadır.

Advertisement

Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu ilacı günde iki kez alırsanız, yaklaşık 12 saat arayla eşit aralıklarla alın. Bu ilacı günde bir kez alırsanız, her gün aynı saatte alın.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı reçete edilen tam zamanlı olarak almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

PCP belirtileri geliştirirseniz veya durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku sorunu veya burun akıntısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Depresyon, karaciğer hastalığı belirtileri (durmayan bulantı / kusma, iştahsızlık, mide / karın ağrısı, gözlerde / ciltte sararma, koyu renkli idrar gibi) ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. .

Advertisement

Atovaquone genellikle ciddi olmayan hafif bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Herhangi bir döküntü gelişirse derhal tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Atovaquone almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, atovaquone emilimini etkileyebilecek mide / bağırsak sorunları (uzun süreli ishal, malabsorpsiyon sendromu gibi).

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Diğer ilaçlar vücudunuzdaki atovakuon seviyesini azaltabilir, bu da atovakuonun çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında efavirenz, metoklopramid, rifampin, rifabutin, tetrasiklin ve diğerleri bulunur.

Advertisement


Leave A Reply