Augmentin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Augmentin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Augmentinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Augmentin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Augmentin

Augmentin

Kullanımları

Amoksisilin / klavulanik asit, çok çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan penisilin tipi bir antibiyotik kombinasyonudur. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu antibiyotik sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı, grip gibi) için işe yaramaz. İhtiyaç duyulmadığında herhangi bir antibiyotik kullanmak, gelecekteki enfeksiyonlar için çalışmamasına neden olabilir.

Augmentin nasıl kullanılır?

Şurup olarak kullanacaksanız her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Bu ilacı doktorun yönlendirdiği gibi bir yemek veya atıştırmalıkla alın. Özel ürününüze bağlı olarak, bu ilaç genellikle 8 veya 12 saatte bir alınır.

Dozaj yaşınıza, kilonuza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Advertisement

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen miktarın tamamı bitene kadar almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin büyümesine devam edebilir ve bu da enfeksiyonun geri dönüşüne neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktora bildirin.

Yan etkiler

İshal, bulantı veya kusma görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktora veya eczacınıza söyleyin. Bu ilacı gıda ile almak mide rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktora söyleyin: koyu idrar, bulantı / kusma, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, kolay morarma / kanama, yeni enfeksiyon belirtileri (ateş, kalıcı gibi) boğaz ağrısı), olağandışı yorgunluk.

Advertisement

Bu ilaç nadiren bir tür dirençli bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum tedavi sırasında veya tedavi durduktan haftalar ila aylar sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Şu durumlar gelişirse derhal doktora söyleyin: kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, dışkıda kan / mukus.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk veya yeni bir mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktora başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Amoksisilin genellikle genellikle ciddi olmayan hafif bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü almadan önce, amoksisilin veya klavulanik aside alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya penisilin veya sefalosporin antibiyotiklere; veya başka alerjiniz varsa bildirin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de karaciğer hastalığınızı (amoksisilin / klavulanik asitin önceki kullanımından kaynaklanan karaciğer sorunları dahil), böbrek hastalığını, belirli bir viral enfeksiyon tipini (bulaşıcı mononükleoz) söyleyin.

Bu ilaç aspartam içerebilir. Fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde aspartam (veya fenilalanin) sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa, doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ilacı güvenle kullanmasını isteyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ürün, canlı bakteri aşılarının (tifo aşısı gibi) de çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı / aşı yapmayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Advertisement

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek ürünler şunları içerir: metotreksat.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (belirli idrar glikoz testleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply