Avni Arbaş Kimdir? Ünlü Ressamın Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Avni Arbaş kimdir ve ne yapmıştır? Avni Arbaş hayatı, biyografisi, eserleri nelerdir? Ünlü ressamın tabloları hakkında bilgi.

Avni Arbaş

Avni Arbaş, ressamdır (İstanbul 1919- ö. 2003 İzmir, Foça).

Güzel Sanatlar Akademisi Leopold Levy Atölyesi’nde öğrenim gördüğü sırada “Yeniler Grubu’na katıldı. Okul bitiminde aldığı bursla 1946’da Paris’e gitti. Uzun yıllar Paris’te yaşadı; “Paris Okulu” olarak anılan topluluk içinde değerlendirildi. Soyut resmi dekoratif planda kabul etti, konularını doğadan alarak peyzaj, natürmort ve portre üzerine çalıştı. Boyayı, açık/koyu düzeninde özlü anlatımıyla kullanması sağlam üslubunu belirler. Fransa’nın çeşitli kentlerinde kişisel sergiler açtı. Almanya, İtalya ve İsviçre’deki toplu sergilere katıldı. New York Nicol Galerisi’nde açtığı kişisel serginin başarısı nedeniyle, galeriyle özel anlaşma yaptı. Galeri, tüm eserlerinin alıcısı ve çeşitli ülkelerde açacağı sergilerin düzenleyicisi oldu. Uzun süre sonra Türkiye’ye döndü, deneyimleri ve sanatsal birikimiyle yarattığı eserlerini ülkesinde de sergiledi.

Avni Arbaş

Portresi

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ndeki eserlerinden bazıları: Natürmort (Vazo ve Çiçekler, 1955); Paris (1956); Manzara.

Son Röportajında Foça Hakkında Konuşmuştu

Ünlü Ressam Avni Arbaş, son olarak verdiği röportajda Foça’daki yaşamını anlatmıştı. 7 yıl önce yerleştiği Foça İlçesi’ne hayran olduğunu belirten Arbaş, “Foça’nın temiz havası, beni daha da güçlendirdi” demişti.

Advertisement

Arbaş, tarihi özelliklerinin yanı sıra doğal güzelliğiyle de göz dolduran ve eşsiz manzarasıyla ressamlara esin kaynağı olan Foça’da, günlerini resim yaparak, dostlarıyla sohbet ederek geçirdiğini ve ilçe halkının uğrak yeri olan ‘Mehmet’in Kahvesi’nde dibek kahvesi içtiğini anlatmıştı.

Avni Arbaş, “Çevremde toplananlara, yaşam felsefemden söz ediyorum. Foça’nın temiz havası, beni daha da güçlendirdi. Hayatımın hiçbir döneminde ‘Ne olacağım’ ya da ‘Ne yapmalıyım’ diye bir düşünce, bir endişe taşımadım. 60 yıllık resim serüvenimi takdir edenler, beni mutlu ediyor” demişti.

Avni Arbaş Atatürk Portresi

Avni Arbaş Atatürk Portresi

Ferit Edgü’nün gözü ile Avni Arbaş

Modern resmin ustaları arasında Avni Arbaş’a en yakın sanatçının Picasso olduğunu belirten Edgü, ‘Resim, benden daha güçlü, ne isterse yaptırıyor bana” diyen Picasso’nun tam tersine, Arbaş’ın “Resme söz geçirmeye çalıştığını” söylüyor. Sanatçının, öğrencilik döneminden yıllar sonra gerçekleştirdiği gerek desenlerinde, gerek yağlıboyalarında beli bir ustalığın izlerini taşıdığını ekleyen Edgü, Arbaş’ın sanat çizgisini ise şöyle değerlendiriyor…”. Bu resimlerde gördüğüm bir şey var ki, o, pek o kadar olağan değil. Avni’nin Türkiye’de, daha sonra Fransa’da, daha sonra yine Türkiye’de geçen, uzun sanat yaşamı boyunca, Akademi’deki gençlik yıllarında tuttuğu yoldan ayrılmamış olması. Kuşkusuz, aradan geçen yıllar boyunca hep aynı resmi yaptı demiyorum. Ama, her zaman, aynı anlayışta resimler yaptı, diyorum.


Leave A Reply