Avrupa’nın Dağları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Avrupa’nın önemli dağları. Avrupa kıtasında yer alan dağlar hakkında coğrafi bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Avrupa Dağlarının Haritası

İskandinavya’yı saymazsak, bütün Avrupa kıtasının kuzey ve doğu kesiminin ovalarla kaplı olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Avrupa’nın dağları Asya ve Amerika’dakiler kadar yüksek değildir. Avrupa’nın en önemli dağları İsviçre’yi kaplayan Alp sisteminin büyük dağ zincirleridir. Bunlar Karpatlar, Apenninler, Balkan Dağları ve Alp Dağları’ dır. İber Yarımadası’nı Fransa’dan ayıran Pireneler Avrupa’nın önemli dağ zincirlerinden biridir. Hazar Denizi ile Karadeniz arasında Kafkas Dağları uzanır. Avrupanın kuzey kesiminde İskandinavya Dağları bu yarımadanın bütün kuzey-batı kesimini kaplar. Güney kesimi daha çok ovalık olan Britanya Adası’nın kuzeyi de İskoçya Dağları ile kaplıdır.

İskandinavya Dağları’nda Buzul Çağı’ndan kalma çukurları dolduran göller önemli bir yer tutar. Dağların Atlas Okyanusu’na bakan yamaçları fiyortlarla doludur. Bu dağların yüksekliği 2.500 metreyi geçmez.

Karpat Dağları Romanya’dan başlayarak güney-doğu, kuzey-batı doğrultusunda uzanır. Uzunluğu 1.450 km. olan bu dağların da en yüksek yeri 2.500 metreyi biraz geçer..

Alp Dağları’nın bir kolu olan Balkan Dağları bütün Balkan Yarımadası’nı kaplar. Balkan Dağları adı altında toplanan dağların en önemlileri, Dinar Alpleri, Pinclus Dağları, Rodop Dağlarıdır.

Advertisement

Güney Avrupa’yı kaplayan dağların düğüm noktası olan Alpler ise İtalya’nın kuzeyini çepçevre kaplar. Avrupa’nın en yüksek noktası Mont Blanc (4810 m.) da bu dağların batı kesimine düşer. Alplerin güney-doğuya doğru uzanan bir kolu olan Apennin’ler bütün İtalya’yı kaplar.

Pirene Dağları ile Fransa’dan ayrılan İber Yarımadası fazla yüksek olmayan dağlarla kaplıdır. Pireneler’in en yüksek yeri Aneto Tepesi’dir. Uzunluğu 480 km. olan bu dağ zinciri Fransa ile İspanya arasında geçilmesi zor bir engeldir. Avrupa kıtasını Asya’dan ayırdığı kabul edilen Ural Dağları Kuzey Buz Denizi’nden Hazar Denizi yakınlarına kadar uzanır.


Leave A Reply