Ay ve Güneş Tutulması Nedir? Nasıl Meydana Gelir? Şema ve Görselleri

1
Advertisement

Ay ve Güneş Tutulması Nedir? Ay ve güneş tutulması nasıl meydana gelir, şeması, hakkında bilgi.

Güneş Tutulması

Kaynak : pixabay.com

Güneş ve Ay Tutulması İle İlgili Kısa Bilgi

Dünya, Ay ve Güneş aynı çizgiye geldiğinde tutulma yaşanır. Ay; Dünya ve Güneş arasında kaldığında Güneş tutulması oluşur. Dünya; Güneş ve Ay arasında kaldığında da Ay tutulması olur.

Ay, ayda bir kez Dünya çevresindeki turunu tamamlar, ancak her yıl ancak birkaç kez Güneş’in önüne denk gelir. Güneş Ay’dan çok daha büyük olduğu gibi çok daha uzaktır. Dünya’dan bakıldığında Güneş ve Ay aynı büyüklükte görünür ve böylece bazı tutulmalarda Ay, Güneş’in önüne tam tutulma yaşanacak şekilde geçer. İşte o an gökyüzü kararır, Ay’ın çevresinde parıldayan bir gaz bulutu gözlenir. Ancak o zaman bile tam tutulma, Dünya’nın sadece bazı bölgelerindeki çok dar bir alanda tam anlamıyla gözlemlenebilir. Herhangi bir yerde tam bir Güneş tutulması görülmesi, oldukça seyrek rastlanan bir durumdur. Ay’ın Güneş’in sadece bir kısmını kapatabildiği tutulmalara daha sık rastlanır.

Ay tutulmaları Ay’ın görüldüğü her yerden görülebildiği için daha yaygın olarak gözlemlenebilir. Tutulma sırasında Ay daha koyu renkli ve kırmızımsı görünür; ancak tam olarak ortadan kaybolmaz.

Ay Tutulması

Ay Tutulması

Güneş Tutulması

Güneş Tutulması

Ay tutulmaları türleri

Tam ay tutulması: Dünya’nın tam (umbral) gölgesi aya düşer. Ay tamamen kaybolmayacak, ancak tutulmayı aramıyorsanız gözden kaçırmanızı kolaylaştıran ürkütücü bir karanlığın içinde kalacak. Dünya atmosferinden geçen bir miktar güneş ışığı dağılır ve kırılır veya bükülür ve aya yeniden odaklanır, bütünlük sırasında bile ona loş bir parıltı verir. Ayın üzerinde durup güneşe geri dönerseniz, Dünya’nın siyah diskinin tüm güneşi bloke ettiğini görürdünüz, ancak aynı zamanda Dünya’nın kenarlarında parlayan bir yansıyan ışık halkası görürsünüz – bu ışık tam bir ay tutulması sırasında aya düşer.

Kısmi ay tutulması: Bazı tutulmalar yalnızca kısmidir. Ancak tam bir ay tutulması bile bütünlüğün her iki tarafında kısmi bir aşamadan geçer. Kısmi aşamada, güneş, Dünya ve ay tam olarak hizalanmamış ve Dünya’nın gölgesi aydan bir ısırık alıyor gibi görünüyor.

Advertisement

NASA’ya göre, “Kısmi ay tutulması sırasında insanların Dünya’dan gördükleri güneş, Dünya ve ayın nasıl sıralandığına bağlıdır”.

Ay Tutulması

Kaynak : pixabay.com

Penumbral ay tutulması: Bu, en az ilgi çekici olan tutulma türüdür, çünkü ay, Dünya’nın soluk dış (penumbral) gölgesinde. Deneyimli bir gökyüzü gözlemcisi değilseniz, ayın Dünya’nın gölgesi tarafından ince bir şekilde gölgelendiği etkiyi muhtemelen fark etmeyeceksiniz.

Sky & Telescope dergisinde kıdemli bir editör olan Alan MacRobert yaptığı açıklamada, “Dünyanın yarı gölgesinin dış kısmı o kadar soluk ki, ayın kenarı en azından yarıya kadar kayana kadar hiçbir şey fark etmeyeceksiniz,” dedi.


Kaynak – 2

ay-tutulmasi

Ay Tutulması

Dünya, Güneş’le Ay arasına girerek, Ay’ın bütünü ya da bir bölümünü gölgelerse Ay tutulması meydana gelir.

Advertisement

Şekilde görüldüğü gibi Dünya, Ay ve Güneş bir düzlem üzerinde bulunurlarsa Dünya, Ay’ın Güneş’ten gelen ışığına engel olur. Bu sırada Ay, bir gölge konisi içinde bulunur. Eğer Ay, bütünüyle bu bölge İçindeyse tam ay tutulması olur.

Güneş Tutulması

Güneş Tutulması
Güneş tutulması; Ay’ın Güneş’le Dünya arasına girmesi sonucu Güneş’in ya bir bölümünün ya da bütününün kararması olayıdır. Güneş tutulması birkaç dakika sürer.


1 Yorum

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  Kolay Ve Pratik

  Süresi kişiye göre değişir
  Kolay ve pratiktir
  Fazla para harcatmaz
  Sağlık için yararlıdır
  Her zaman yapılabilir
  En çok tercih edilendir
  Bilin bakalım
  Nedir bu
  Tempolu ve normal yürüyüş

  Ankara,16.5.2021, Nuri Hakan Tataroğlu gezgin bezgin sezgin gurme halk ozanı aşık Koca Hoca fanibirferdizat tarafından yazılan özel özgün güzel ibretlik bu şiirin okunmasını tavsiye ederim.

Leave A Reply