Azak Denizi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan ve Ukrayna ile Rusya arasında kalan bir iç deniz olan Azak Denizi ile ilgili olarak genel bilgilerin paylaşıldığı yazımız.

Azak Denizi Harita

Karadeniz’in kuzeyinde, Rusya’nın güneyinde yer alan ve Ukrayna ile Rusya arasında bir iç denizdir. Kerç yahut Yenikale Boğazı ile Karadeniz’e bağlıdır. Güney-batıda Kırım Yarımadası vardır. Yüzölçümü 42.000 \displaystyle k{{m}^{2}}‘dir.

Karadeniz’in bir körfezi gibi olan Azak Denizi son derece sığdır. On binlerce kilometre karelik yüzölçümüne karşı derinliği, en derin yerinde 13 metreyi geçmez. Kıyılar büsbütün sığ olduğundan kıyı çizgisi sık sık yer değiştirir. Azak Denizi’ni Karadeniz’e bağlayan Kerç Boğazı’nın genişliği 6-8 km. kadardır.

Azak Denizi’ne akan nehir ve dereler burasının tuzluluk oranını çok düşürmüştür. % 1 kadar olan tuzluluk oranı yüzünden deniz çabuk donar, kasım sonlarından nisan ortalarına kadar buzlar altında kalır. Azak Denizi’ne akan en önemli nehir Don’dur. Bunun dışında Azak’a dökülen başlıca nehir Krinka, Kalka (Kalmius), Molaoçnaya, Mius ve Kuban’dır.

Advertisement

Azak Denizi’nin güney-batıdan kuzey-doğuya olan uzunluğu 370 km., en geniş yeri ise 170 km. dir. En önemli limanı Rostov’dur.

Azak Denizi balığının bolluğu ile tanınmıştır. Bilhassa mersin balığı pek boldur. Kışın bile buzlar kırılarak balık avlanır.

Azak şehri ve kalesi. — Azak Denizi kıyısındaki Azak şehri Miletliler tarafından kurulmuştur. Bu şehir Azak Denizi’nin tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Azak Kalesi XV. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti’nin bir sınır kalesi olarak tahkim edilmiştir. Kale Osmanlılar’ın elinde kaldığı müddetçe Don Kazaklarının ve Rusların denize çıkmak için yaptıkları teşebbüsleri önlemiştir. Tarihte birçok kuşatmalar geçiren Azak Kalesi 1736’da Ruslar’a bırakılmıştır. Bugün Rostov şehrinin bir banliyösü halindedir.

Advertisement

Leave A Reply