Baffin Adası Nerededir? Kanada Grönland Arasındaki Ada Özellikleri

0
Advertisement

Denizci William Baffin tarafından bulunduğu için Baffin Adası ismini taşıyan Grönland ile Kanada arasında yer alan ada ve tarihi hakkında bilgi.

baffin adasi

Kaynak: commons.wikimedia.org

Baffin Adası Nerededir?

Baffin Adası, kuzeyde Grönland ile güneyde Kanada’nın Labrador-Ungava Yarımadası arasında kalan adadır. Hudson Körfezinin karşısında güney yönünde uzanır; Grönland ile arasında Baffin Körfezi yer alır. Yüzölçümü 507.451 kilometrekaredir.

Yönetsel olarak Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları’ndaki Franklin ilinin Baffin yöresine bağlıdır. 11. yüzyılda Kuzey ülkelerinden gelen kâşiflerin adaya ayak bastığı sanılmaktadır. Sir Martin Frobisher’in, Kuzeybatı Geçidini ararken (1576-78) gözlediği ada, 17. yüzyılda denizci William Baffin‘in adını aldı. 1.500 km uzunluğundaki Baffin’in büyük bölümü, dorukları 2.057 metreye kadar yükselen, buzullarla örtülü dağlarla kaplıdır.

Kıyılarında sayısız fiyort bulunur. Frobisher Körfezi gibi, kıyıdaki kimi küçük yerleşmeler dışında meskûn değildir. Yalçın doruklarla, derin vadilerle, görkemli fiyortlarla bütünleşen Kuzey Kutbu’na özgü yabanıl yaşamı korumak amacıyla 1972’de adanın doğu kıyılarındaki Cumberland Yarımadasında Auyuittuq Ulusal Parkı kuruldu.

Adanın kuzeyinde demir yatakları vardır. Kuzeybatı ucundaki Nanisvik, yeryüzünün maden (gümüş, kurşun, çinko) çıkarılan en kuzey noktasıdır.

Tarihi

Baffin Adası muhtemelen birkaç bin yıldır Inuit öncesi yerli halklar tarafından iskan edilmiştir. İlk işgalin izleri MÖ 2400 yıllarına kadar uzanmaktadır. C. ve adanın güneybatısındaki Dorset kültürüne adını veren Cape Dorset’te bulunmuştur.

Advertisement

Baffin Adası, batılı bakış açısından, İngiliz denizci Martin Frobisher tarafından keşfedildi, ancak destanda kaydedildiği gibi, onu Helluland olarak bilen Vikinglerin seferleri aracılığıyla varlığına dair haberler zaten biliniyordu. 1576’da Frobisher, Kuzeybatı Geçidi’ni ararken, bölgeyi ziyaret eden ilk Avrupalı ​​oldu. 17 Temmuz 1577’de, Ayde, Gabriel ve Michael adlı üç gemiden oluşan ikinci seferinde, Frobisher Körfezi’nin ağzında, Tierra Hall adını verdiği yere vardı. Birkaç gün sonra, İngiltere Kraliçesi adına bu toprakları ve körfezin güney kısmını ciddiyetle ele geçirdi.

Kuzeybatı Geçidi’ni aramak için yapılan başka bir seferde, 1615-1616’da, Kaptan Robert Bylot ve pilotu William Baffin, Discovery’de, Baffin Körfezi’nin kuzey kesimini gezdikten sonra, dönüşlerinde adanın doğu kıyısını keşfettiler. 19. yüzyılda, kutup kaşifi Sir William Edward Parry, adaya adını uzman bir kutup pilotu ve denizcisinin onuruna verildi.

Baffin Adası

Kaynak: pixabay.com

Kaynak 2

Kuzey Amerika ile Grönland arasında bir adadır. Kuzeyde Baffin Denizi, doğuda Atlas Okyanusu, güneyde Hudson Körfezi, batıda Boothia Körfezi ile sınırlanmıştır.

  • Yüzölçümü: 611.000 \displaystyle k{{m}^{2}}
  • Nüfusu: 3.000

Kanada’ya bağlı kuzey-batı arazilerinden olan Baffin Adası XVII. yüzyılda İngiliz denizcisi William Baffin tarafından keşfedilmiştir.

Baffin Adası çıplak bir arazidedir. Orta kesimleri düzdür, burada iki büyük göl vardır. Doğu kesiminde dağların yüksekliği 1.800 metreyi ancak bulur. Buralarda ve adanın iç taraflarında buzullar vardır. Bitki sadece yaz aylarında yetişir. Adada yaşıyan başlıca hayvanlar misk öküzü, karibu, kutup ayısı, tilki, kurt, tavşandır. Adanın sularında ayıbalığı (fok), denizaygırı, narval denen bir çeşit balina bulunur.

Baffin Adası’nın güney ve doğu kesimlerinde Eskimolar yaşar. Nüfusun büyük bir kısmını da bunlar teşkil eder.

Advertisement


Leave A Reply