Bahçe Araç ve Gereçleri Nelerdir?

0
Advertisement

Bahçe araç ve gereçlerinin en temel ve bilinenleri hakkında kısa bilgiler

Bahçe Araç ve GereçleriBahçemizin toprağını kazmak, eşmek, çukur açmak, taşımak, karıştırmak için çeşitli araçlara ihtiyacımız vardır. Bahçe işlerinde kullanılan başlıca tarım araçları şunlardır:

Kürek. — Toprağı küremek, taşımak, yüklemek için kullanılır. Birçok çeşitleri vardır. Belleme işinde kullanılan keskin ağızlı küreklere bel küreği denir.

Bel. — Toprağı deşmek için kullanılır. Uzun bir sapı vardır. Toprağı karıştırmaya yarayan kesiminde üç, dört diş bulunur. Uçları sivri olan bu dişler toprağa daldırılır, üzerine ayakla basılır.

Tırmık. — Kazılmış toprağı düzeltmekte kullanılır. Tırmığın çatalları sıktır. Bu sayede, kazılan, bellenen toprağın içindeki yabancı maddeler, tırmıkla çekilerek, toprağa düzen verilir. Çimenliklerden ufak taşlan, yaprak, dal gibi süprüntüleri toplamak için, tahta tırmık kullanılır.

Çapa. — En önemli bahçe araçlarından biridir. Değişik çeşitleri vardır. Çapa yatakları açmak, bitkileri dikmek, yabancı otları kesmek, toprakta küçük bir alanı gevşetmek gibi çeşitli işlerde kullanılır.

Advertisement

Mala. — Bahçe malası da, dülger malasına benzer. Köklü bitkileri, çiçek soğanlarını dikmekte kullanılır.

Çatal. — Kısa saplı, üç dişli bir bahçe aracıdır. Bahçedeki yabancı otları, kökleri çıkarmaya yarar. Fide ekmekte de çataldan yararlanılır.

Makas. — Birçok çeşidi vardır. Bahçe makası, otları kesmeye, fidanları, dalları budamaya yarar. Çiçek bahçesinde kullanılan makaslar ise, daha keskin, daha ince olur.


Leave A Reply