Bakır Üflemeli Çalgılar Hakkında Ansiklopedik Bilgi

0

Bakır üflemeli, bakır nefesli çalgılar nelerdir, özellikleri nedir? Bakırın müzik enstrümanlarında tercih edilmesinin nedeni.

Bakır Üflemeli Çalgılar Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Bakır Üflemeli Çalgılar

Bakır Üflemeli Çalgılar; müzikte genellikle bakırdan ya da başka bir madenden yapılmış nefesli çalgılardır. Eskiden ağaç ya da boynuzdan yapılan bu çalgılarda, çalanın dudaklarını kadeh ya da huni biçimli ağızlığa bastırarak titreştirmesi, hava sütununda ilk titreşimi sağlar. Bu nedenle “dudak titreştirimli çalgı” daha kesin bir tanımdır. Etnologlar bu sınıftaki bütün çalgılara boru demeyi yeğlerler. Ama hayvan boynuzundan yapılmış bu tür çalgılara boynuz da (korno) denir.

Silindir ya da koni biçiminde bir borudan oluşan dudak titreştirimli bir çalgı, yalnızca tek bir temel sesi, kuvvetle üflendiğinde de doğal armonik dizi seslerini çıkarır (örn. temel ses do ise: do-sol-do’-mi’-sol’- sib’ [yaklaşık perde] -do” -re” -mi” vb). Modern bakır nefesli çalgıların çoğunda, boru boyunu değiştiren bir piston ya da bir sürgü donanımı vardır. Bu donanım çalgıcılara, her birinin kendine özgü armonik dizileriyle birlikte birkaç temel sesi çıkarma olanağını verir; bunun sonucu tam bir kromatik dizi (12 ses) elde edilir. Bütün nefesli çalgılar gibi, bakır nefesliler de aerofon sınıfına girer.

Neden Bakır çalgılar? Aslında Pirinç Mi Desek…

Müzik gerçekten insan DNA’sında mı? İnsanlığın evrensel müzik sevgisine bakılırsa, bu doğru olabilir. Eski tarih, bu hipotezi de doğruluyor gibi görünüyor: 2012 yılında, bilim adamları, yaklaşık 42.000 yaşında olduğuna inanılan kuş kemiklerinden yapılmış flüt benzeri bir araç buldular.

bakır müzikli çalgı

Tabii ki, medeniyetler ilerledikçe, enstrümanlar için kullanılan malzeme de değişiyor. Örneğin, birçok üretici bantlarda kullanım için pirinç aletler yaratır. Pirinç (bakır, çinko karışımıdır), enstrüman üretimi için kullanılan tek metal olmakla birlikte, bu alaşımlı bakır nefesli çalgılar üreticilerine göre, bu iş için en uygun özellikleri sunmaktadır.

Eşsiz Bir Ses

Bir alaşım olarak pirinç, çinkonun bakır ile karıştırılmasının ürünüdür. Görünüşe göre, nihai ürün gerçekten çok daha etkili. Örneğin, saf bakır bir enstrüman “ölü” bir ses çıkarır. Öte yandan, pirinç, ana metalinin yaklaşamayacağı zengin tonlara ve sese sahiptir, bu yüzden birçok müzisyen pirinç enstrümanları benimsemiştir.

Dövülebilirlik

Trombonlar, trompetler gibi pirinç çalgılar, benzersiz şekilli ve karmaşık parçalardan yapılmıştır. Bu nedenle, üretimlerinde kullanılan malzemenin gerekli şekil ve ebatları karşılaması için yumuşak olması gerekir. Neyse ki, pirinç piyasadaki en dövülebilir alaşımlardan biridir, bu nedenle enstrüman üreticileri tarafından tercih sebebidir.

Dayanıklılık

Aynı şekilde, nefesli çalgılar, performans sırasında aşırı kullanım esnekliği gerektiren birçok hareketli parçaya ev sahipliği yapar. Bir alaşım olan pirinç, zenginleştirilmiş bir metaldir ve dayanıklıdır. Dahası, bu sağlam metal, aletleri daha az eğilimli hale getirir, bu da dünya genelinde seyahat eden müzik grupları için gereklidir.

Bir aletin kalitesi yapıldığı malzemenin kalitesine doğrudan bağlıdır.


Leave A Reply