Koanal Atrezi Nedir? Belirtileri Teşhis ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

0
Advertisement

Koanal Atrezi nedir, neden olur? Koanal Atrezi olan bebekler nasıl anlaşılır, belirtileri, teşhis ve tedavi seçenekleri nelerdir, hakkında bilgi.

Koanal Atrezi

Koanal Atrezi

Koanal atrezi nedir?

Koanal atrezi, bebeğin burnunun arkasında nefes almayı zorlaştıran bir tıkanıklıktır. Genellikle Treacher Collins sendromu veya CHARGE sendromu gibi diğer doğum kusurları olan yenidoğanlarda görülür.

Bu durum nadirdir, her 7.000 bebeğin yaklaşık 1’ini etkiler.

Çeşitleri nelerdir?

İki tür koanal atrezi vardır:

Bilateral koanal atrezi. Bu tip her iki burun geçişini de engeller. Bu çok tehlikelidir çünkü bebekler yaşamın ilk dört ila altı haftası boyunca sadece burunlarından nefes alırlar.

Advertisement

Tek taraflı koanal atrezi. Bu tip sadece bir burun geçişini, genellikle sağdaki olanı engeller. İkili koanal atreziden daha yaygındır. Bu forma sahip bebekler burunlarının bir açık tarafından nefes alarak telafi edebilirler.

Her iki koanal atrezi de blokaj türüne bağlı olarak daha fazla kategorize edilir:

  • Blokaj, hem kemiklerden hem de yumuşak dokulardan oluşur. Durumu olan bebeklerin yaklaşık % 70’i bu tiptedir.
  • Blokaj sadece kemiklerden oluşur. Koanal atrezi olan bebeklerin yaklaşık % 30’unda bu tip vardır.

İşaret ve belirtiler nedir?

İki taraflı koanal atrezi ile doğan bebeklerin nefes alması çok zordur. Hava yollarını açtığı için sadece ağladıklarında nefes alabilirler. Beslenme de çok zor olabilir, çünkü çocuk yemek yerken nefes alamaz ve boğulmaya başlayabilir. İkili koanal atrezi olan bebekler de uyurken veya yerken maviye dönebilir, çünkü yeterli oksijen alamazlar.

Tek taraflı forma sahip bebekler bir burun deliğinden yeterince iyi nefes alabilirler. Aylar veya yıllar sonra herhangi bir belirti göstermeyebilirler.

Tek taraflı koanal atrezi belirtileri şunları içerir:

  • gürültülü nefes alma
  • burnun bir tarafından akan kalın sıvı

Bunun nedeni nedir?

Koanal atrezi, burundaki pasajlar tam olarak açılmadığında ve bebek geliştikçe hava yoluna bağlanmadığında rahimde olur. Doktorlar buna neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar, ancak genlerin ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun suçlanabileceğini düşünüyorlar.

Advertisement

Buna ek olarak, kızların erkeklere göre koanal atrezi olma olasılığı daha yüksektir.

Hamilelik sırasında karbimazol ve metimazol (Tapazole) gibi bazı tiroid ilaçları alan kadınların, koanal atrezi olan bebekleri daha yüksek oranda doğurduğuna işaret etti. Ancak annelerin tiroid hastalığının koanal atreziye yol açıp açmayacağı veya ilaçların kendilerinin bir faktör olup olmadığı da belirlenemedi.

Koanal atrezi olan bebeklerde genellikle şu diğer doğum kusurlarından biri bulunur:

  • CHARGE sendromu. Bu kalıtsal durum ciddi işitme kaybı, görme kaybı, nefes alma ve yutma problemlerine neden olur. CHARGE’li çocukların yarısından fazlasında koanal atrezi vardır ve yaklaşık yarısında burunlarının her iki tarafında da vardır.
  • Treacher Collins sendromu. Bu durum bebeğin yüzündeki kemiklerin gelişimini etkiler.
  • Crouzon sendromu. Bu genetik durum, bebeğin kafatasındaki kemiklerin çok erken kaynaşmasına neden olur. Bu, kafatasının genellikle olduğu gibi büyümesini durdurur.
  • Tessier sendromu. Bu durum bebeğin yüzünü bölen büyük açıklıklara (yarıklara) neden olur.
  • Kolobom. Bu durum retina, iris veya gözün başka bir kısmında bir deliktir.
  • Genital hipoplazi. Bu durum kızlarda vajina veya erkeklerde penisin eksik gelişmesidir.

Koanal Atrezi

Nasıl teşhis edilir?

İki taraflı koanal atrezi formu genellikle bir bebek doğduktan hemen sonra teşhis edilir, çünkü semptomlar şiddetlidir ve hızla fark edilir. Bilateral koanal atrezi olan bebeklerin çoğu doğumdan kısa bir süre sonra nefes almakta zorlanır. Bir muayene sırasında doktor, bebeğin burnundan, boğazın burun ve ağzın arkasındaki kısmı olan farenks içine ince bir plastik tüp geçiremez.

BT taramaları ve MRI taramaları, tıkalı burun geçişini veya geçişlerini de ortaya çıkarabilir. Mümkünse, doktor bebeği gereksiz radyasyona maruz bırakmaktan kaçınmak için bir MRI taraması kullanacaktır.

Nasıl tedavi edilir?

Hafif tek taraflı koanal atrezi olan bebeklerin tedaviye ihtiyacı olmayabilir. Bununla birlikte, solunum probleminin herhangi bir belirtisi için yakından izlenmeleri gerekecektir. Nazal tuzlu su spreyi kullanmak, açık burun deliğini temiz tutmaya da yardımcı olabilir.

Bilateral koanal atrezi tıbbi bir acil durumdur. Bu duruma sahip bebeklerin, ameliyat olabilecekleri kadar nefes almalarına yardımcı olmak için bir tüpe ihtiyaçları olabilir. Çoğu durumda, doktor güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa sürede ameliyat yapmaya çalışacaktır.

Bu durumu tedavi etmek için kullanılan en yaygın cerrahi tip endoskopidir. Cerrah, bebeğin burnuna tutturulmuş küçük aletlerle küçük bir görüntüleme kapsamı yerleştirir. Sonra doktor bebeğin nefes almasını engelleyen kemiği ve dokuyu açar.

Daha az sıklıkla, ameliyat açık bir prosedürle yapılır. Bunu yapmak için cerrah bebeğin ağzının çatısında bir kesim yapar ve tıkanmış doku veya kemiği çıkarır.

Her iki tip ameliyattan sonra, hava yolunu açık tutmak için deliğe stent adı verilen küçük bir plastik tüp yerleştirilebilir. Stent birkaç hafta sonra alınacaktır.

Advertisement

CHARGE sendromu gibi diğer sorunları olan bebeklerin bu durumları tedavi etmek için daha fazla ameliyat gerekebilir.

Görünüm nedir?

Tıkanıklık giderildikten sonra, koanal atrezi olan bebeklerin görünümü iyidir. Normal, sağlıklı bir yaşam sürmek için büyüyebilirler. Bununla birlikte, ek doğum kusurları olan bebekler büyüdükçe ek tedaviye veya ameliyatlara ihtiyaç duyabilirler.


Leave A Reply