Bakterilerin Üremesi İçin Uygun Koşullar (Besin Sıcaklık Su İhtiyacı)

0
Advertisement

Bakterilerin Büyümesi İçin Hangi Üç Koşul İdealdir? Bakterilerin büyümek ve üremek için ihtiyaç duydukları nelerdir, besin, sıcaklık, su ihtiyaçları.

İnsanların yaşaması gereken ihtiyaçlar yiyecek, su ve barınaktır. Bakterilerin de aynı ihtiyaçları vardır; enerji için besin maddelerine, sulu kalmak için suya ve çevresel tercihlerini karşılayacak şekilde büyümek için bir yere ihtiyaçları vardır. İdeal koşullar bakteri türleri arasında değişiklik gösterir, ancak hepsi bu üç kategorideki bileşenleri içerir.

bakteri üremesi

Bakteriyel Besin İhtiyaçları

Farklı bakteri türleri farklı diyetlere sahipken, hepsi enerji sağlamak için besin maddelerine ihtiyaç duyar. Enerji, hücre içindeki çalışmayı beslemek için gereklidir. Birçok bakteri enerji üretmek için besin kaynaklarından gelen karbon, azot, fosfor veya kükürdü kullanır. Bu elementler, hücresel solunum sırasında adenosin trifosfat adı verilen bir koenzimi yapmak için parçalanır ve bu kimyasal enerjiyi hücre içindeki enerji tüketen yerlere taşır. Bazı bakteriler enerjilerini benzersiz metabolik yöntemler kullanarak güneş ışığından alırlar. Laboratuarda bakteri yetiştiren bilim adamları, birçok vitamin ve mineralin yanı sıra kolayca bulunabilen karbon, azot, kükürt ve fosfor içeren konsantre büyüme ortamları kullanırlar. Büyümek istedikleri bakterinin tercihine bağlı olarak farklı ortamlar seçerler.

Bakterilerin Su Kaynağına İhtiyacı Var

Bir bakteri hücresinin yaklaşık yüzde 70’i sudan oluşur. İnsanlar gibi karmaşık çok hücreli organizmalar kendi sularını alabilir. Tek hücreli bakteriler bu yeteneğe sahip değildir, bu nedenle ortamlarında hücre zarlarından yeterli miktarda su bulunmasına güvenmelidirler. Birçok bakteri nem olmadan uzun süre hayatta kalabilir, ancak onsuz büyüyemez ve çoğalamazlar.

Bakterilerin Çevresel Koşulları

Besin maddeleri ve su dışında, her bir bakteri türünün belirli bir çevresel tercihi vardır. Tercihler arasında en iyi pH, sıcaklık aralığı, ışık miktarı, oksijen ve karbon dioksit gibi gazların konsantrasyonu ve mevcut basınç miktarı bulunur. PH koşulları, 6 ila 1 arasında pH seviyeleri olan asidik olabilir; pH seviyeleri 8 ila 14 olan alkalin; veya yaklaşık 7’lik bir pH ile nötr hale gelir. Sıcaklıklar da değişir, çoğu 40 derece Fahrenheit ile 140 F veya 5 santigrat ila 60 derece C aralığında gelişir. Metabolizmaları için oksijene ihtiyaç duyan bazı bakteriler atmosferde mevcut olanın yüzde 10 ila 12’yi kullanabilir, ancak bu miktar oksijen diğer bakterilere öldürücü olabilir. Diğer türler oksijensiz bir ortam veya yüksek düzeyde karbondioksite ihtiyaç duyar. Ozmotik basınç ve atmosfer basıncı gibi çevresel basınç da önemlidir.

Advertisement

Bakteriler Değişen Koşullara Uyum Sağlar

Bakteriyel türlerin tümü optimum büyüme için tercih edilen bir ortama sahiptir, ancak idealden daha az koşullara uyum sağlayacak kadar esnektir. Her bakteri türünün, hayatta kalabileceği veya gelişebileceği kendi minimal ve ideal koşulları vardır. Laboratuarda belirli bir bakteriyi büyütmek için, mümkün olduğunca yakından gözlemlendiği ve toplandığı koşullara uyan koşullar sağlanmalıdır.


Leave A Reply