Bana (Banabhatta) Kimdir?

0
Advertisement

Bana (Banabhatta) kimdir? 7. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Sanskrit dilinin düzyazı ustalarından Bana (Banabhatta) hakkında bilgiler.

Bana (Banabhatta) Kimdir?

Bana (Banabhatta)

Bana, banabhatta olarak da bilinir (ü. 7. yüzyılın ilk yarısı), Sanskrit dilinin en büyük düzyazı ustalarından. Özellikle Budacı imparator Harşa’mn (hd y. 606-647) sarayını ve hükümdarlığını anlatan vakayinamesi Harşacarita’yla (Harsha’nın İşleri) ünlüdür.

Bana, Harşacarita’nın ilk bölümlerinde kendi yaşamına ilişkin bilgiler verir. Ünlü bir Brahman ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta annesini, 14 yaşında da kendisini sevgiyle büyüten babasını kaybedince bir süre serüven peşinde koştu; pek çok soylunun sarayına, birçok okula girip çıktı. Aşağı kasttan bir kadından doğma iki üvey erkek kardeşi, düşmüş bir hekim, bir kuyumcu, bir kumarbaz ve bir müzikçiden oluşan renkli arkadaş grubu da gezilerinde ona eşlik etti. Sonunda yuvasına dönerek evlendi. Bir gün Harşa’ nın sarayına çağrıldı. Belki başıboş gençliği üstüne dolaşan dedikodular yüzünden, imparator ona önceleri soğuk davrandı, ama zamanla büyük saygı gösterdi.

Harşacarita, Harşa’nın kimi niteliklerini açıkça abartmakla birlikte, dönemle ilgili değerli bilgiler sağlar. Oldukça uzun tümceler, ayrıntılı betimlemeler ve şiirsel anlatımlarla dolu, gösterişli kavya üslubunda yazılmış olan yapıt, büyük bir canlılık ve keskin gözleme dayalı bir ayrıntı zenginliği taşır. Bana’nın ikinci büyük yapıtı, düzyazı romanı Kadambari, öykü içinde öykü biçimindedir. Bir papağanın krala anlattığı bu öykülerde aşk heyecanlan canlılıkla dile getirilir. Bana’nın her iki yapıtı da yarım kalmış, ikincisini oğlu Bhuşanabhatta tamamlamıştır.

Advertisement

Leave A Reply