Bankamatikte, ATM’de Kartım Sıkıştı Ne Yapmalıyım?

0
Advertisement

ATM cihazında kartınız sıkışırsa ve kartınızı geri alamazsanız ne yapmanız gerekmekte? ATM’de kartı sıkışan ve kalan kişilerin yapmaları.

Diyelim ki bir banka ATM cihazına gittiniz para çekme işlemi yapıyorsunuz ancak kartınız sıkıştı ya da başka bir problem oldu ve kartı ATM cihazı geri vermiyor. Peki bu durumda ne yapmalısınız. Çokta hafife alınacak bir durum değil aslında ancak yine de panik olunacak bir durum yok hemen aşağıda anlatılanları gerçekleştirirseniz bir sorun çıkmayacaktır.

Öncelikle ATM cihazının nerede olduğu oldukça önemlidir. Eğer ki bir banka şubesinin içinde ya da dış kısmında bulunan bir ATM cihazı ise ve mesai saatleri içerisinde içeride görevli var ise en rahat durumdur. Bu durumda hemen içeriye girin ve bankanın güvenlik memuruna durumu anlatın. Genellikle banka güvenlik memurları ya kendileri ya da bir çalışan çağrılarak hemen ATM cihazı açılarak kart size geri teslim edilir. Böylece sorun da kalmaz.

atm

Kaynak : pixabay.com

Peki mesai saatleri dışında iseniz ne yapacaksınız. Eğer ki ATM cihazının kartı geri vermediğinden eminseniz eğer ve işlem de yapılmıyorsa belki ertesi gün sabah mesai saatine kadar beklemeniz gerekebilir. Ancak yine de böyle bir durumda ne olursa olsun kredi kartınızın ya da banka kartınızın hemen ilgili banka müşteri temsilcisi aracılığı ile bloke edilmesini tavsiye ederiz. Ancak eğer ki biraz risk alabilirim hatta hesabımda zaten para yok diyorsanız ertesi gün sabah gelip banka çalışanlarından kartınızı ATM cihazından sizlere geri vermelerini rica edersiniz.

Eğer ki ATM cihazı bir AVM içerisinde ya da yol üstünde kaldırım kenarlarında ise hemen hiç vakit kaybetmeden kartın ait olduğu banka müşteri hizmetlerini arayın ve Kayıp/Çalıntı menüsü üzerinden hızlı bir şekilde müşteri temsilcisi ile görüşün ve kartınızı derhal iptal ettirip yenisini talep edin.

ATM’de kartım sıkıştı ne yapmalıyım sorusu çoğu kimse tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Böyle bir durumda nasıl davranmalı ve ne gibi tedbirler alınmalıdır? Öncelikle belirtmek gerekir ki banka kartı ya da kredi kartı önemlidir ve bunlarla ilgili olarak gerekli güvenlik tedbirlerini almak gerekir. Banka kartları ile ilgili genel olarak yaşanan sıkıntıların başında kartın kaybolması ya da ATM’de sıkışması olarak gösterilebilir. Peki bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir?

Advertisement

ATM’de Banka Kartı Sıkışması Durumunda Yapılması Gerekenler

Çoğu kimsenin bir kez de olsa başına gelebilecek sorunlardan biri de ATM’de işlem yaparken banka ya da kredi kartının veya daha kötüsü paranın ATM’de sıkışmasıdır. Böyle bir durumda öncelikle bilinmesi gereken konu ATM başından ayrılmadan hemen ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. ATM’de kartım sıkıştı ne yapmalıyım konusunda yapılacak olan bu ilk işlem öncesinde eğer kartınız ATM’de görünür halde ise çıkarmayı deneyebilirsiniz. Tabi ki bu işlemde kartın zarar görmemesine dikkat etmek gerekir. Öteki türlü ATM kartı tamamen yutmuş ve alıkoymuşsa müşteri hizmetlerini aramak en doğru çözümdür.

Bank Kartının ATM’de Sıkışması Durumunda Yapılmaması Gerekenler

Eğer banka kartınız ATM’de sıkışmış ise herhangi bir kurum yetkilisi gelinceye kadar ya da müşteri hizmetleri ile görüşme sonucunda kartın iptalini sağlayıncaya kadar ATM başından ayrılmamalısınız. Aynı şekilde bankanıza ait müşteri hizmetlerini kendi telefonunuz dışında tanımadığınız ve size yardımcı olmak istediğini söyleyen kişilerin telefonlarını kullanmayınız. Ayrıca kartınız içeride kaldığı andan itibaren tekrardan ATM’den kart şifrenizi girmeyiniz. Bir gün sizin banka veya kredi kartınız da aynı durum olursa ve ATM’de kartım sıkıştı ne yapmalıyım sorusunu sorarsanız yazımızda bahsettiğimiz hususlara dikkat ederek herhangi bir sorunla karşılaşmamış olursunuz.


Leave A Reply