Bansvara Nerededir?

0

Bansvara nerededir? Hindistan’da Racasthan eyaletinde bir kent olan Bansvara ile ilgili genel bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Bansvara
Bansvara, Hindistan’ın kuzeybatısındaki Racasthan eyaletinde, aynı adlı ilin yönetim merkezi olan kent. Tarım ürünlerinin pazarlandığı bir merkezdir. Çırçır fabrikalarının yanı sıra un değirmenciliği, el dokumacılığı ve dülgerlik gelişmiştir. Surlarla çevrili olan kent 16. yüzyıl başlarında kurulmuştur. Kentte, Racasthan Üniversitesi’ne bağlı bir yüksekokul vardır.

Yüzölçümü 5.037 km2 olan Bansvara ili iki ayrı bölgeden oluşur. Batı kesiminde toprak daha düz ve verimlidir; engebeli tepeler ve ağaçlıklarla kaplı olan doğu kesimi ise Malva Platosunun batıdaki en uç bölümünü oluşturur. Yörenin başlıca akarsuyu Mahi’dir. Belli başlı ürünleri mısır, buğday ve Hindistan nohutudur. Ayrıca demir cevheri, kurşun, çinko, gümüş ve manganez yatakları işletilir.

Eskiden il topraklan yaklaşık 1530’da kurulan ve merkezi Bansvara kenti olan Bansvara Devleti içinde yer alıyordu. Ondan önce de Dungarpur Devleti’nin bir bölümünü oluşturuyordu. 1948’de Racasthan birliğine katıldı.


Leave A Reply