Bar Formu nedir?

0

Bar formu nedir? Ortaçağ Almanya’sında din dışı konularda şarkılar bestelenmesini sağlayan yapısal kalıp olan bar formu hakkında bilgi.

Müzik

Advertisement

Bar Formu Nedir?

Bar formu, ortaçağda Almanya’da din dışı konularda monofonik (tek melodi dizesinden oluşan) şarkılar besteleyen Minnesinger ve Meistersinger‘lerin kullandığı aab biçimindeki yapısal kalıp. Bugünkü Bar formu terimi, ortaçağın her biri aab formundaki üç kıtalık bir nazım türü olan Bar’dan gelmektedir. Dolayısıyla müzik terimi olarak tek bir kıtanın melodisi anlamına gelen müziksel karşılığında da, a bölümlerinin (Stollen) melodileri birbirinin aynı, b bölümünün (Abgesang) melodisi farklıdır.

Bar formunun ilk önemli örneklerine bazı Gregorius dinsel ezgilerinde, Provans dili konuşan trubadurların camoiarında ve truverlerin baladlarında rastlanır. Saray şairleri Minnesinger’lerin kentli benzerleri olan Meistersinger’in de benimsediği bu form, 15. yüzyıl ile 16. yüzyılın başlarında, üç ya da daha çok ses için yazılan Alman şarkıları üzerinde bile etkili olmuştur. 19. yüzyılda Richard Wagner Bar formunu müzikli dramlarında (örn. Tannhauser ve Die Meistersinger) kullanarak yeniden canlandırmıştır. Bu yüzden, 20. yüzyılın başlarında Alfred Lorentz, Wagner’in anıtsal yapıtlarının gizinin bu formda yattığını öne sürmüştür.


Leave A Reply