Başarı İle İlgili Kompozisyon, İki Adet Başarı Konulu Kompozisyon, Deneme Örneği

0
Advertisement

Başarı ile ilgili kompozisyon. Başarı hakkında ki düşüncelerin açıklandığı örnek oldukça hoş bir yazı / kompozisyon.

Başarı İle İlgili Kompozisyon

Kaynak: pixabay.com

Kompozisyon Örneği 1 : Başarı Nedir? Bir İnsanı Başarılı Yapan Şey Nedir? 

Bugünün dünyasında herkes başarılı olmak istiyor ama başarı nedir. Başarıya bakış açısı kişiden kişiye değişir. Bilgin olsun, bizden öncekilerin başarıya bakış açısı farklı, bizden sonrakinin de başarıya bakışı farklı olacak.

Ayrıca, insanlar başarılarını değerlendirmek için farklı insanların performansını karşılaştırırlar. Ancak başarı, başkalarından kopyalayabileceğiniz bir şey değildir. Başarıya ulaşmak için kendi yolunuzu çizmelisiniz. Modern günlerde, başarılı insanların çekiciliği ve yaşam tarzı nedeniyle insanlar başarıya takıntılıdır.

Bir insanı başarılı yapan nedir?

Dünyada başarılı olmanın birçok yolu vardır. Ancak çoğu insan başarı kelimesini her duyduğunda ünlüleri, sanatçıları, politikacıları ve iş adamlarını düşünür.

Ayrıca, sizi başarılı kılacaklarını düşünürler ama durum böyle değildir. Bir insanı başarılı yapan en temel şeyi, yani çalışkanlığını, özverisini ve hayallerini gerçekleştirme arzusunu unuturlar. Daha da önemlisi, başkalarının onlara yapmalarını söylediklerini değil, yapmayı sevdikleri şeyleri yaparlar. Başarılı insanlar, yapmayı sevdikleri şeyleri yaparlar, aynı zamanda işleri için doğru hissettikleri şeyleri yaparlar.

Başarı kelimesinin anlamını sözlükte ararsanız, bunun kişinin amacına veya amacına ulaşması anlamına geldiğini göreceksiniz . Bu nedenle, temel olarak, herkes yalnızca amacına veya hedefine ulaşarak başarıya ulaşabilir.

Advertisement

Başarı Sözleri

Başarının zararı nedir?

Bir şeylerden fedakarlık etmeden bir şeye ulaşamayacağımızı hepimiz biliyorduk. Başarı da sizden çeşitli şeyler talep eder. Ancak amacınıza ulaşırsanız bu fedakarlıklar boşa gitmeyecektir. Elbette pek çok insan mesleki başarıya ulaşır, ancak bunu yaparken zihinsel, sosyal ve fiziksel başarıya ulaşmada başarısız olur. Başka şeylerde geride kalmanın gerilimi onları birbirinden ayırır.

Ayrıca, insanların başarıya o kadar takıntılı hale geldiği ve etraflarındaki insanların kendilerini rahatsız hissetmeye başladıkları durumlar vardır. Bazı durumlarda, delirdiler. Bunun dışında insanlar da diğerleri gibi başarıya ulaşamazlarsa bunalıma girerler. Dolayısıyla başarının çok zararı olduğunu söyleyebiliriz.


Kompozisyon Örneği 2 : Başarmak İçin

Herhangi bir işte başarıya ulaşmak isteyen kişinin bıkmadan usanmadan, yılmadan çalışması gerekir. Bir iş, hemen oluvermez. Başarı pek kolaylıkla kazanılmaz. Kişinin karşısına çıkan engeller onun üzerinde bıktırıcı etkiler yapabilir. Esas olan, bu gibi engeller karşısında «Pes» deyip hemen işten vazgeçmek değil, onları yenmek için çaba sarf edip başarıya ulaşmaktır.

Yaşamımızı kazanmak ve onurla sürdürebilmek için her şeyden önce sabırlı, dayanıklı, azimli olmak gerekir. Güçlükler, bazen kişiyi yıldırabilir. Nihayet insan da etten, kemikten, sinirden yapılmış bir varlıktır. Ama başarı için dayanmak gerekir tüm sıkıntılara.

Şairin : «Tahammül mülkünü yıktın, Hülâgu Han mısın kâfir?» diye tez elden teslim olması, sadece bir sitemdir sevgiliye… Yoksa, o da sevgilinin aşkına ulaşabilmek için bir ömür boyu tahammül göstermiştir, dayanmıştır güçlüklere.

Advertisement

Başarı Sözleri

«Azmin elinden bir şey kurtulmaz» demiş atalarımız. Bu, azimle çalışanın bir gün mutlak başarıya ulaşacağını anlatan en güzel bir sözdür. Biz, okul sıralarında güçlükleri yenmeye çalışmazsak, geleceğimizi kazanabilir, mutlu yarınlara ulaşabilir miyiz? Elbette hayır!… Şu halde parolamız: «Dayanalım, başarırız» sözü olsun.


Leave A Reply