Bebeklerde Konak Neden Olur? Nasıl Geçer?

0

Bebeklerde konak neden olur? Belirtileri nelerdir, neler yapılabilir? Bebeklerde konak nasıl geçer, tedavisi hakkında bilgi.

Bebeklerde Konak

Advertisement

Konak, bebeğin kafa derisinde ortaya çıkan sarı renkli bir kabuklanmadır. Bunlar küçük küçük odaklar halinde bulunabileceği gibi, bütün saçlı deriyi de kaplayabilir. Konak, herhangi bit temizlik kusuruna bağlı değildir. Olasılıkla, kafa derisi yağlı olanlarda daha sık görülür.

Ne kadar önemlidir?

Görünüşünün çirkin olmasına karşılık konak, beraberinde vücudun diğer yerlerinde ortaya çıkan seboreik egzema belirtileri (derinin kırmızı renkte, pul pul olması) bulunmadıkça önemli bir sağlık sorunu meydana getirmez.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Saçlı derinin bazı bölümlerini veya hepsini kaplayan kalın, sarı renkte plaklar.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Kabukları parmaklarınızla çıkarmaya çalışmayın. Saçlar fırçalanırken düşmeyen kabukların, önce yumuşatılması gerekir.

2. Kabukların üzerine bebek yağı veya vazelin sürüp gece boyunca orada bırakın. Bu uygulama kabukları gevşetecek ve ertesi gün çocuğunuzun başını şampuanlarken kolayc10a düşmelerini sağlayacaktır.

3. Doktora danışmadan hiçbir kepek şampuanı kullanmayın.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Durum sizi çok üzüyorsa veya bebeğinizin daha başka yerlerdeki cildinde de kırmızı, pul pul bölgeler varsa, doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

• Kabuklanmayı önleyecek özel bir şampuan yazacak ve size, bunların oluşmasını nasıl önleyebileceğinizi anlatacaktır.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Yumuşak bir saç fırçasıyla bebeğin saçlarını her gün fırçalarsanız konak oluşmasını önleyebilirsiniz.

• Çocuğunuzun saçlarını yıkarken kafa derisini hiçbir zaman çok sert ovuşturmayın. Şampuanlar mevcut kirleri birkaç saniyede söker alır; bu nedenle fazla ovuşturmak gereksizdir.

• Eğer kabuklar kalınlaşır ve sertleşirse on gün süreyle bebek yağı veya vazelin uygulamayı sürdürün; böylece bunları yumuşatabilirsiniz.


Leave A Reply