Beherglas Nedir? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Beherglas nedir, ne demektir? Beherglas ne işe yarar, nerelerde ve ne amaçla kullanılır, özellikleri nelerdir? Beherglas hakkında bilgi.

Beherglas

Beherglas, laboratuvarlarda sıvıları depolamak, karıştırmak ve ısıtmak için kullanılan silindirik bir kaplardır. Çoğu camdan yapılır, ancak metal ve ısıya dayanıklı plastik gibi diğer aşındırıcı olmayan malzemeler de kullanılır. Beherglasların genellikle düz bir tabanı ve üst kısmında bir dudak (dökmeyi kolaylaştırmak için) bulunur. Boyutları bir milimetreden, çok litreye kadar değişir.

Kullanımı:

Beherglaslar, yüzlerce kullanıma sahiptir, çünkü iyi ısıya ve soğuğa dayanıklıdırlar. Esas olarak sıvıları ısıtmak veya karıştırmak için kullanılırlar. Ayn zamanda bunları, mükemmel hassaslığa ihtiyaç duymadığınız zamanlarda, sadece bir sıvının hacmini ölçmek için de kullanabilirsiniz.

Özellikleri:

Hacim: Beherglaslar 5 ml’den 10 000 ml’ye kadar geniş bir kapasiteye sahiptir.

Çap: 20 mm ile 230 mm arasında değişir.

Advertisement

Malzeme: Beherglaslar çeşitli malzemelerden üretilir. Genel olarak, cam beherglasların kimyasal ve sıcaklık toleransları daha yüksektir ve sterilize edilmeleri daha kolaydır. Plastik olanlar daha güvenlidir (daha az veya hiç kırılma), daha hafif, daha kolay depolanır ve daha az maliyetlidir. Metaller güvenli, ancak opaktır ve masraflı olma eğilimindedir.

Cam: En yaygın kullanılan malzemedir. Düşük genleşme katsayısına, mükemmel termal performansa ve kimyasal dayanıklılığa sahip borosilikat camdır.

Plastik: Bazı beher plastikleri ve ortak özellikleri;
etilen-klorotrifloroetilen (yarı saydam, mükemmel kimyasal direnç, düşük sıcaklık direnci),
polietilen (PE) (yarı opak, mükemmel kimyasal direnç, düşük sıcaklık direnci ),
polipropilen (PP) (yarı opak, üstün kimyasal direnç, 121 ° C’ye kadar sıcaklıklar),
polimetilpenten (PMP) (150 ° C’ye kadar ısıya dayanıklı, mükemmel kimyasal direnç, otoklavlanabilir) veya politetrafloroetilen (PTFE) (yarı opak veya opak, önemli kimyasal direnç, 260 ° C’ye kadar sıcaklık). Kullanılan plastiklerin spesifik özelliklerine dikkatli bir özen gösterilmelidir.

Metal: Bu beherglaslar opak, hafif, dayanıklı ve temizlenmesi kolaydır. Alüminyum kap 340 ° C’ye kadar ısıtılabilir; paslanmaz çelikler 550 ° C’ye kadar dayanıklıdır.


Leave A Reply